PiS właśnie przejął stolicę?! Polityczny przewrót

PiS właśnie przejął stolicę?! Polityczny przewrót

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a tymczasem w radzie Warszawy doszło do istnego przewrotu. Z rąk Platformy Obywatelskiej wymsknęła się właśnie stolica, jej tradycyjny bastion. Czy PiS przejmie w końcu Warszawę?

Wybory samorządowe są dziś tym, co najbardziej interesuje polityków Zjednoczonej Prawicy. Odbędą się one 21 października i są ogromną szansą dla władz na poszerzenie swoich wpływów. W ciągu kilku ostatnich kilku tygodni szanse na to znacząco wzrosły. Rządząca Warszawą PO znalazła się właśnie w bardzo trudnej sytuacji po tym, jak utraciła większość w radzie miasta. Dziś do mediów trafiła informacja, że ostatni utrzymujący większość partii w radzie odeszli. Jest to jednoznaczne z utratą samodzielnej władzy.

PO od ostatnich wyborów miała 33 na 60 radnych i cieszyła się ogromną swobodą. Dziś pozostało ich dwadzieścioro dziewięcioro. W lipcu odeszła Jolanta Kasztelan, by poprzeć Patryka Jakiego w wyścigu o fotel prezydenta miasta. Teraz PO utraciła kolejną trójkę.

Wybory samorządowe w Warszawie
Choć w Warszawie oprócz wyborów prezydenckich odbędą się jeszcze wybory do innych ciał samorządowych, to właśnie one uzyskały największy, ogólnopolski rozgłos. Wśród wielu kandydatów największe szanse na zwycięstwo mają Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej oraz Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy. Obaj panowie mają niemal takie samo poparcie - w okolicach 40 proc. W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszej turze 21 października druga odbędzie się 4 listopada. Przewrót w radzie Warszawy może mieć kluczowe znaczenie dla wyniku wyborów. PiS marzy od uzyskaniu władzy w stolicy. W przypadku dalszego odpływu radnych z PO cel ten może zostać osiągnięty.

Ile kosztują wybory?

Jak zapowiadała Państwowa Komisja Wyborcza, zmiany w Kodeksie Wyborczy spowodowały wzrost kosztów. W 2018 roku za wybory samorządowe zapłacimy ze wspólnej kasy aż 600 milionów złotych. W momencie ogłoszenia budżetu na ten cel brakowało aż 140 milionów. KBW podała również, że liczba zatrudnionych urzędników podwoi się i osiągnie aż 5 tys. Dodatkowy koszt poniesiony zostanie z tytułu przezroczystych urn, które kosztować mają aż 30 milionów złotych.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Skandal na obchodach wybuchu II WŚ na Westerplatte! Ręce opadają
  2. Samolot rozbił się w popularnym kurorcie! Na pokładzie 170 osób
  3. Pogrzeb Leszka Millera trwa. Tak żegnają syna byłego premiera
źródło: Radio Zet/wiadomosci.gazeta.pl Następny artykuł