Wybory samorządowe zakończyła niedzielna druga tura. O szczególnej porażce mogą mówić politycy i stronnicy Prawa i Sprawiedliwości. Partia przegrała w miastach, w których PiS, na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim obiecali wielomilionowe inwestycje.

Wybory samorządowe za nami. W samorządach, które nie wybrały swoich włodarzy, potrzebna była druga tura. W wyścigu po władzę stawali, jeden za jednym, kandydaci Zjednoczonej Prawicy, mający za sobą silne jak nikt zaplecze. Wsparci poparciem centrali partii – głosem Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Bolesne porażki. Co z obietnicami wyborczymi?

Okazuje się, że nawet to nie wystarczyło. PiS przegrało wybory również w średniej wielkości miejscowościach. Money.pl przypomina, że szczególny wydźwięk mają w tej wyborczej porażce Radom, Elbląg i Sanok.

Partii Jarosława Kaczyńskiego szczególnie zależało, by władzę w tych miastach wzięli w ręce kandydaci Zjednoczonej Prawicy. I nie chodzi jedynie o samą „władzę dla władzy”. W kampanii wyborczej PiS padły obietnice wielomilionowych inwestycji, które pchną wspomniane miasta do przodu.

Na pierwszy front miał iść Radom. Miasto jest wytypowane przez PiS w planie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na tutejsze lotnisko polskie linie LOT chcą przenieść tanie linie oraz czartery. Money.pl dowodzi, że taka inwestycja – a mówiło się nawet o likwidacji lotniska przez skalę strat – otworzyłaby Radom na świat. Cena przekształcenia lokalnego portu w pełnoprawne lotnisko „światowe” wynosi miliard złotych. Umowę na inwestycję podpisał w październiku wiceminister obrony narodowej Radosław Skurkiewicz, a zarazem kandydat na prezydenta Radomia.

Wybory samorządowe – mieszkańcy miast nie postawili na PiS

W niedzielnych wyborach przegrał jednak z urzędującym włodarzem, Radosławem Witkowskim, który zdobył 53 proc. głosów.

Kolejną wielką obietnicę złożył PiS w podkarpackim Sanoku. Rejon jest bastionem partii, ale mieszkańcy miasta dali mandat do rządzenia niezależnemu kandydatowi, Tomaszowi Matuszewskiemu. Zebrał on 60 proc. głosów sanoczan.

Tymczasem to właśnie w tym mieście sam Jarosław Kaczyński zapewniał, że lokalny producent autobusów Autosan „wstanie z kolan”, jak tylko przejmie go PGE, czyli spółka skarbu państwa. Trudno przypuszczać, by Autosan reaktywowano przy rządach niezależnego włodarza Sanoka.

Ostatnią z miejscowości, w której padła gigantyczna obietnica wyborcza jest Elbląg. Społeczność największego polskiego portu na Zalewie Wiślanym od dekad czeka na przekop, który połączy zalew z Bałtykiem i uniezależni polską flotę handlową od Rosji. Słynny słupek symbolicznie rozpoczynający przekop wbijał sam prezes Kaczyński.

PiS musiał jednak przetrawić kolejną klęskę. Elbląski ratusz wziął Witold Wróblewski, kandydat niezależny, popierany przez SLD i PSL. Jerzy Wilk ze Zjednoczonej Prawicy zdobył tylko co czwarty głos.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Taśma Trzaskowskiego podbija Internet [MEMY]

Piechociński nie ma wątpliwości – obietnic już nie będzie

Sprawę skomentował dla serwisu finansowego dawny lider PSL, Janusz Piechociński. Jego zdaniem po klęsce PiS zarzuci swoje gigantyczne obietnice.

– W ostatnich tygodniach kampanii Prawo i Sprawiedliwość rzuciło wszystko co mogło, by wygrać w spornych miejscach. Teraz zasadne jest pytanie: co z tymi inwestycjami się stanie? To były tylko słowa rzucone na przedwyborczy wiatr czy faktycznie coś się ruszy? Spodziewałbym się, że zapał spadnie, a do sprawy będzie można wrócić przy okazji… kolejnych wyborów – powiedział dla Money.pl Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki.

Wybory pokazały, że nawet miliardowe obietnice i poparcie partii rządzącej samodzielnie w Sejmie to zbyt mało, by wziąć władzę w samorządach. Mieszkańcy opowiadają się za lokalnymi fachowcami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kaczyński popełnił ogromny błąd. PiS może przegrać przez to wybory
  2. Co za BEZCZELNOŚĆ! TVP totalnie przegięło, tak „poinformowali” o klęsce PiS w wyborach
  3. Znaki zodiaku, które są największymi kłamczuchami. Cała prawda
  4. Zamykają je żywcem w „grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy

Bawią do łez! Najgorsze polskie plakaty wyborcze wszech czasów