Wybory samorządowe 2018 będą najważniejszym sprawdzianem polskich partii politycznych w nadchodzącym czasie. Czas stronnictw i ich reprezentantów, by zaimponować wyborcom, ucieka błyskawicznie, a dla wielu z nich sondaże mogą być jedynie demotywujące. Według najnowszych badań górę nad resztą bierze PiS.

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się nieubłaganie. 21 października w całym kraju odbędzie się ich pierwsza tura, która będzie momentem prawdy dla znacznej części ugrupowań.

Jak zwykle w sondażach prowadzą „tradycyjne” i doskonale znane z lat poprzednich partie, które wbite szponami w scenę polityczną, nie zamierzają ani na chwile odpuścić. W tym roku obserwujemy jednak jedną zasadniczą różnicę, która zaważy na wyniku wyborów.

Wyniki badań opinii publicznej są obecnie odwrócone w stosunku do tych z 2014 roku, podobnie, jak trzy lata temu w czasie wyborów parlamentarnych. Zanosi się więc na kolejne zwycięstwo PiS i jego koalicjantów, co byłoby wymarzonym wynikiem, dla chcącego zawładnięcia całym krajem Jarosława Kaczyńskiego.

Szala zwycięstwa przechyla się na stronę Zjednoczonej Prawicy

Kulisy przegranej PO i PSL w ostatnich wyborach parlamentarnych są dla tych partii mocno kompromitujące. Wliczają się w nie buta, nagrania z warszawskich restauracji, obnażające stosunek władz państwowych do obywateli, afery, a także umniejszające sile PiS wypowiedzi dziennikarzy i samych polityków.

Jarosław Kaczyński doskonale wybrał, kierując swoją kampanię do ludzi biedniejszych, bardziej skupionych na wiązaniu końca z końcem, niż wielkich transatlantyckich aliansach i integracji europejskiej. Zagrał na ich uczuciach w kwestii domniemanego złodziejstwa poprzednich rządzących, kwestii imigracji do Europy, tzw. syndromu oblężonej twierdzy czy zapowiedzi postawienia przed sądem i skazania na więzienie odpowiedzialnych za wydarzenia w latach 2007-2015.

Kampanie prezydencka i parlamentarna przywróciły PiS utraconą w wyniku niestabilności koalicji władzę i zniwelowały niemal całkowicie wpływ polityków opozycyjnych na kurs rządu. Teraz wiele wskazuje na to, że to samo wydarzy się w wyborach samorządowych.

Sondaże mówią same za siebie

Jak wynika z najnowszego badania Centrum Badań Opinii Publicznej aż 35 proc. zamierzających głosować w wyborach do sejmików wojewódzkich, wybierze Zjednoczoną Prawicę. Koalicja PO i Nowoczesnej może liczyć na poparcie 18 proc. badanych.

Polskie Stronnictwo Ludowe popiera jedynie 7 proc. respondentów, Kukiz’15 6 proc., a Sojusz Lewicy Demokratycznej tylko 4 proc. Niżej znalazły się już tylko Razem i Wolność – 1 proc.

CBOS donosi również, że aż 76 proc. uprawnionych do głosowania badanych osób deklaruje udział w wyborach. 12 proc. nie zagłosuje, a kolejne 12 proc. jest nadal niezdecydowanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach między 16 a 23 sierpnia. Udział w nim wzięło 1066 osób z reprezentatywnej, losowo wybranej grupy Polaków.

Wybory samorządowe 2018 wielką szansą dla Prawa i Sprawiedliwości

Podwładni Jarosława Kaczyńskiego swoją kampanię przed wyborami rozpoczęli już wiosną z hasłem „Polska jest jedna” na ustach i banerach. Politycy Zjednoczone Prawicy już wtedy wyruszyli, by jak zapowiedzieli, odwiedzić każdy zakątek kraju.

Wiece i spotkania są często organizowane nie przez konkretnych kandydatów, a sejmowych i rządowych liderów partii we własnej osobie. Ogromną robotę dla rozpoznawalności rządzących i ich kandydatów robi Patryk Jaki i jego osobista walka z przedstawicielem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim.

Polityk Solidarnej Polski proklamuje Warszawę „otwartą”, „europejską” i „sprawiedliwą”, a jedyna różnica między nim a Trzaskowskim jest taka, że będący jeszcze wiceministrem sprawiedliwości Jaki jest przewodniczącym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Wyciek tajnego przekazu PiS dla dziennikarzy! Co za wpadka
  2. Nauczyciel uderzył ucznia. „Poprawię drugą to, k**wa spadniesz!”
  3. Załamany Hołdys prosi o pomoc. Aktorka w ciężkim stanie po wypadku

Czy twoim zdaniem przedstawiciele PiS powinni wygrać wybory samorządowe 2018?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Tusk na prezydenta? Internauci bezpardonowo rozprawiają się z tym pomysłem...

Największe upadki w polskiej polityce [ZDJĘCIA]

źródło: radiozet.pl