Nowy projekt dot. wyborów prezydenckich. Jest kluczowa zmiana

Nowy projekt dot. wyborów prezydenckich. Jest kluczowa zmiana Źródło: screen/Polsat News

Wybory prezydenckie w Polsce to w ostatnim czasie kontrowersyjny temat. Patrząc na nie od strony prawnej - odbyły się, ale nie został wybrany żaden kandydat. W praktyce, jak wiadomo, wyborów nie było i mają one być przeprowadzone w innym terminie. Pojawiło się jednak wiele problemów natury prawnej, przez które musi przejść obecny rząd. Właśnie ogłoszono kluczową zmianę w prawie wyborczym.

Przełożone wybory prezydenckie w Polsce doprowadziły do piętrzących się problemów związanych z prawem wyborczym. Rząd zajmuje się obecnie rozwiązywaniem tych kwestii, tak aby udało się w niezbyt odległym terminie przeprowadzić proces elekcyjny. Jadwiga Emilewicz ogłosiła kolejne istotne zmiany na konferencji prasowej, o czym poinformował Polsat News.

Wybory prezydenckie przeorganizowane. Dwie kluczowe zmiany

Palącym problemem byli kandydaci do wyborów. Okazało się, że jeśli wybory mają się odbyć ponownie (gdyż w pierwszym terminie nikogo nie wybrano), kandydaci muszą zebrać od nowa podpisy, co w czasie epidemii może być niezwykle trudne. Dlatego też podjęto ostatecznie decyzję, że kandydaci, którzy startowali w tych wyborach, będą mogli wystartować także w tych przełożonych, bez zbierania podpisów od nowa.

Ponadto najbliższe wybory mają być przeprowadzone jako wybory mieszane. Oznacza to, że będzie można głosować zarówno tradycyjnie, przy urnie, jak i korespondencyjnie. Wyborca, żeby głosować "zdalnie" będzie musiał poinformować o tym komisarza wyborczego poprzez urząd gminy. Musi to jednak zrobić 12 dni przed dniem wyborów, a jeśli jest poddany obowiązkowej kwarantannie, to wtedy może to zrobić nawet do 5 dni przed wyborami.

Jeszcze jedna ważna zmiana, wraca rola PKW

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pakiety wyborcze będą dostarczane przed pierwszym dniem wyborów. Ponadto będzie mógł go dostarczyć jedynie upoważniony pracownik gminy, choć wyborca będzie miał możliwość odebrać go osobiście. To jednak nie koniec zmian.

Dzisiaj grzeje: 1. Premier Morawiecki pilnie apeluje do Polaków. Ujawnił jedno z największych zagrożeń pandemii
2. Koronawirus w Polsce. Część Polaków zostanie poddana dochodzeniu, służby chcą wykryć ognisko zakażeń

Sporą kontrowersją w kwestii ostatnich wyborów było zmniejszenie roli Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Według nowego rozporządzenia to właśnie PKW ma odpowiadać za wzór karty do głosowania, instrukcji i koperty, w której zostanie dostarczona w wyborach korespondencyjnych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wielka gwiazda Królowych Życia wykonała test na koronawirusa. Znamy wyniki
  2. Nie żyje wielka postać polskiego sportu. Medalista olimpiady był ulubieńcem kibiców
  3. Szukasz imienia dla córki? Wiemy, które z nich robią największe wrażenie na facetach. Każdy je uwielbia
  4. Na ciele kobiety jest ponad 600 guzków. Przez wygląd nie wychodziła z domu, aż w końcu stała się niesamowita rzecz
  5. Zrobił z ciałem młodej mamy karygodne rzeczy. Wyniki sekcji przyprawiają o mdłości
  6. Nagły niesamowity pomysł Lidla. Cudowna, wielka zmiana, zakupy będą wyglądały inaczej

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News