Wybory parlamentarne są jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu publicznym każdego kraju. Ich wynik decyduje o tym, w jaki sposób będzie rozwijało się dane państwo, a także co będzie priorytetem w polityce wewnętrznej i zagranicznej. Preludium do nich są wybory samorządowe, które wpływają na rzeczywistość, która jest najbliżej nas. Wybory 2018, znamy już datę! Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie. Już niedługo dowiemy się, jaka będzie przyszłość Polaków.

Wybory 2018 r. będą decydować o tym, kto obejmie stanowiska wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast, a także kto zasiądzie we władzach samorządowych jako radny. Ich rola w systemie republikańskim gdzie istnieje zdecentralizowana władza, jest znacząca, ponieważ większość decyzji, które mają bezpośredni wpływ na życie zwykłych ludzi, jest podejmowana właśnie na szczeblu samorządowym. Samorządy decydują m.in. inwestycjach, organizacji szkolnictwa i służby zdrowia na swoim terenie. Spoczywają na nich obowiązki związane ze wszystkim, co nie jest zarezerwowane dla władzy centralnej.

Wybory samorządowe, co się zmieni w 2018 roku? Wybory 2018

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego i ustawy o samorządzie gminnym, zmianie ulegną:

  • kadencja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (od tego roku będzie można tylko raz starać się o reelekcję);
  • kadencja organów samorządowych (zostanie wydłużona z 4 do 5 lat);
  • sposób organizowania i przeprowadzania wyborów (będą za to odpowiadały dwie komisje, jedna będzie organizowała głosowanie, druga będzie odpowiadać za ustalenie wyników);
  • uprawnienia mężów stanów (poza tym, została wprowadzona funkcja obserwatorów społecznych);
  • możliwość głosowania korespondencyjnego (od teraz zarezerwowana tylko dla osób niepełnosprawnych);
  • okręgi wyborcze (jednomandatowe okręgi wyborcze zostaną ograniczone tylko do gmin, w których liczba mieszkańców, nie przekracza 20 tys.)

Wybory samorządowe 2018, kiedy wybory 2018?

Ustalenie tego, kiedy mają odbyć się wybory samorządowe, należy do kompetencji Premiera i zgodnie z prawem, dopiero od momentu ogłoszenia ich terminu poprzez odpowiednie rozporządzenie publikowane w Dzienniku Ustaw RP rozpoczyna się kampania wyborcza. W tym roku 13 sierpnia zgodnie z decyzją Mateusza Morawieckiego wybory 2018 zostały wyznaczone na 21 października (I tura) i 4 listopada (jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia II tury).

– Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! – poinformował Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

PRZECZYTAJ:

  1. Dziennikarz Polsatu trafi do więzienia?! Mąż ofiary nie ma wątpliwości
  2. Natychmiast sprawdź swoje konto! Polacy masowo okradani
  3. Gwiazda TVN i TVP publicznie wpadła w szał! Została paskudnie oszukana

Jak bogaty jest prezydent Krakowa? Szokujące! Majątki kandydatów w wyborach...


Tusk na prezydenta? Internauci bezpardonowo rozprawiają się z tym pomysłem...