Wybory 2020. Ruszyły zapisy na środki ochrony

Wybory 2020. Ruszyły zapisy na środki ochrony Źródło: Piotr Molecki/East News

Wybory prezydenckie w 2020 roku zbliżają się wielkimi krokami. Po niedoszłych do skutku wyborach korespondencyjnych, które miały odbyć się 10 maja, wyznaczono nowy termin pójścia do urn. Co istotne, odbędą się one w formule mieszanej - tam gdzie to możliwe otwarte będą lokale wyborcze, a tylko ci, którzy z poważnych przyczyn nie mogą pójść do lokalu, będą mogli zagłosować korespondencyjnie.

Wybory na urząd Prezydenta RP zostały zarządzone na 28 czerwca 2020 roku. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem wyborczym, w którym piszemy, jak wyglądają przygotowania do głosowania. Przygotowaliśmy także poradnik dla osób głosujących poza miejscem zameldowania - czasu na dopisanie się do innej komisji jest niewiele.

Wybory 2020 będą wyjątkowe z wielu względów - pierwszym powodem jest oczywiście zamieszanie jakie towarzyszyło wokół zaplanowanych wyborów na maj 2020, gdy w Polsce szalała pandemia koronawirusa. Teraz wiele wskazuje, że wybory będą bardziej podobne do tych, które znamy z lat poprzednich. Są jednak pewne zastrzeżenia.

Wybory podczas pandemii

Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Komisja Wyborcza oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wspólnie szereg wytycznych wobec pracujących w komisjach osób. Chodzi o maksymalne zachowanie bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem COVID-19.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Członkowie komisji wyborczych są zobowiązani do przebywania w maseczkach ochronnych lub przyłbicach. Powinni także być w rękawiczkach. Obowiązkiem Obwodowych Komisji Wyborczych jest również stała dezynfekcja powierzchni. Regularnie odkażane zatem powinny być stoliki, na których postawimy "X" przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na prezydenta.

Aby maksymalnie ułatwić zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń dla członków komisji, dzisiaj nad ranem ruszył specjalny portal Ministerstwa Zdrowia. Jest on przeznaczony dla samorządów, które mogą w nim zgłaszać zapotrzebowanie na dodatkowe zabezpieczenia. Janusz Cieszyński poinformował na konferencji prasowej: "Będziemy za pośrednictwem urzędów wojewódzkich w ścisłej współpracy z ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozdysponowywać te środki ochrony indywidualnej do samorządów. Tak, aby każdy, kto potrzebuje w jakiś sposób uzupełnić swój zapas, mógł to zrobić i mógł zaopatrzyć członków komisji wyborczej, ale także tych, którzy te lokale odwiedzają".

Dzisiaj grzeje: 1. Żywioły na dobre rozszaleją się w 2 województwach, IMGW się szykuje. Zagrożenie zdrowia, a nawet życia i alerty 1. stopnia niedługo mogą być ogłoszone

2. Wstrząsające wiadomości obiegły media. Nie żyje 32-latka

Czy zabezpieczenia okażą się wystarczające? Trzymamy kciuki, aby członkowie komisji wyborczych mogli bezpiecznie wykonać swoją pracę. Ich trud pomoże nam wspólnie wybrać nowego prezydenta Polski. A Wy wybieracie się na wybory? 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Robert zamówił skromny obiad dla 2 osób nad polskim morzem. Dostał paragon i zastygł, musiał zapłacić 200 zł, ceny orbitują
  2. Wielki dzień w życiu Adama Małysza. "Orzeł z Wisły" aż otworzył szampana (FOTO)
  3. Dramat Beaty Tadli. Współczujemy, o wszystkim dowiedziała się w bardzo smutny sposób
  4. 5-osobowa rodzina chciała dotrzeć na pogrzeb. Nagle doszło do niepojętej tragedii, nagranie wywołuje ciarki na plecach
  5. Ogromne zmiany w "Naszym nowym domu", widzów zamuruje. Katarzyna Dowbor ciężko je zniosła, "Dużo gorzej mi się pracuje"
  6. Stan zdrowia Pierwszej Damy nagle się pogorszył. Trafiła do szpitala, niepokojące doniesienia trafiły do mediów z Ukrainy

Źródło: WNP.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News