Polacy postawili sprawę jasno. Stanowczo wypowiedzieli się o wyborach 10 maja

Polacy postawili sprawę jasno. Stanowczo wypowiedzieli się o wyborach 10 maja Źródło: Wikimedia.org/Mateusz Kudła

Polacy nie chcą by wybory prezydenckie odbyły się 10 maja. Zdaniem uczestników sondażu SW Research dla Rzeczposolita.pl należy je przełożyć na późniejszy termin.

Polacy z powodu koronawirusa, który rozprzestrzenił się na cały świat, chcą by wybory, które mają się odbyć 10 maja, zostały przełożone na późniejszy termin. Opozycja od dłuższego czasu apeluje do rządzących by Ci wprowadzili stan klęski żywiołowej. Wówczas wybory nie mogłyby się odbyć w określonym czasie i przez 90 dni po jego zakończeniu.

Wybory prezydenckie mogą się odbyć podczas stanu epidemii

Konstytucja niezabrania wyborów prezydenckich gdy w kraju wprowadzony jest stan epidemii. Dzięki temu rząd nie musi przekładać wyborów na późniejszy termin. Wprowadzona nie dawno specustawa tzw. tarcza antykryzysowa, która ma załagodzić skutki kryzysu związanego pandemią koronawirusa ma jasny przepis pozwalający osobom przebywającym na kwarantannie i osobom, które, ukończyły 65 lat na korespondencyjne oddawanie głosu w wyborach.

W poniedziałek w Sejmie ma odbyć się głosowanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Umożliwi on powszechne głosowanie korespondencyjne. Wtedy wybory będą mogły się odbyć bez konieczności otwierania lokali wyborczych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W piątek wicepremier Jarosław Gowin zaproponował zmiany w konstytucji. Miałby by one przedłużyć kadencje prezydenta do siedmiu lat. Wyklucza ona jednocześnie możliwość reelekcji. Zmiany objęłyby aktualnego prezydenta Andrzeja Dudę. Jego kadencja trwałaby wtedy do 2022 roku.

Zdaniem 9% respondentów wybory powinny się odbyć 10 maja. 9,2% oznajmia, że wybory powinny się odbyć latem tego roku. 38,6% ankietowanych sądzi, że wiosna 2021 roku będzie najlepszą datą na wybory. 10,2% nie ma zdania na temat tej kwestii.

Jak komentuje wyniki badań Piotr Zimolzak z SW Research, poparcie dla przeprowadzenia wyborów tej jesieni maleją wraz z wiekiem głosujących. Mowa tu o 44% wśród osób do 24 roku życia i 35% pośród osób, które ukończyły 50 lat. Badani, który zarabiają od 3000 do 5000 zł wskazują częściej niż ogół badanych - 46%.

Dzisiaj grzeje: 1. Sejm właśnie ustalił specustawę funduszową. Wszystkich będą obowiązywać nowe przepisy

2. Bez niego nie byłoby Budki Suflera. Niestety, nie żyje legendarny muzyk

Rzadziej jednak niż pozostali zorganizowanie wyborów jesienią popierają osoby z miast liczących do 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. To mniej niż jedna osoba na cztery. Pokazuje to, że Polacy chcą przełożenia wyborów na inny termin. Czy rząd przychyli się do próśb obywateli? Przekonamy się w najbliższych dniach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące 
  3. Jackowski miał dramatyczną wizję dot. jesieni i zimy 2020. Polacy nie będą zadowoleni
  4. Nowe porażające wieści o córce Kasi Kowalskiej. Nie jest dobrze, nie oddycha samodzielnie
  5. W kwietniu 1500 plus zamiast 500 plus? Jest nowy pomysł, rodzice będą zachwyceni
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

Źródło: Rzeczpospolita.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News