Wulkan wkrótce wybuchnie - przewidywania ekspertów
Pixabay.com/pexels
Bartłomiej Chudy - 11 Maja 2019

Sejsmolodzy przekazali przerażające informacje. Czynny wulkan w Europie doprowadzi do katastrofy?

Wulkan Etna od wielu lat "wysyła" mieszkańcom złowieszcze pomruki. To najwyższy czynny wulkan w Europie, a lokalni mieszkańcy wiedzą, że na górze może dojść do erupcji w każdym momencie. Niestety, sejsmolodzy wieszczą Włochom większe problemy związane z Etną.

Wulkan Etna to bomba z opóźnionym zapłonem? Tak wynika z analiz sejsmologów (specjaliści od analiz trzęsień ziemi i ruchów płyt tektonicznych), którzy od lat wieszczą fatalne prognozy dla mieszkańców Sycylii. Wszystko zmierzać może do tragicznej w skutkach katastrofy.

Etna jest jak tykająca bomba

O tym, że Etna jest największym i najpotężniejszym wulkanem Europy, uczymy się od podstawówki. Trzęsienia i "pomruki" tej góry są dla lokalnej społeczności czymś oczywistym.

Małgorzata Kożuchowska, tak mieszka aktorkaTak mieszka Małgorzata Kożuchowska. Widok wartej kilka milionów willi powali was na kolana (FOTO)Czytaj dalej

Niespokojny wulkan zdaniem ekspertów może w przyszłości przyczynić się do prawdziwej katastrofy. Nie chodzi przy tym o typowy dla erupcji wybuch i ciągnącą się kilometrami lawę. Sprawa jest niestety dużo bardziej skomplikowana.

Etna wybuchała w tym tysiącleciu osiem razy. Zdaniem ekspertów każdy jej wybuch... przesuwa wulkan w stronę morza. Dla mieszkańców całego wybrzeża Sycylii, ale i Włoch, wiąże się z tym poważne niebezpieczeństwo.

Specjaliści ostrzegają

Wulkan już wkrótce może doprowadzić do tragicznej katastrofy.

- Zapadanie skutkuje katastrofalnym osunięciem ziemi - twierdzą sejsmolodzy.

Niemiecka geofizyk Heidrun Kopp twierdzi, że regularne obsunięcia góry w stronę morza spowodują w pewnym czasie prawdziwą katastrofę. Osunięcie się tak wielkiej góry do Morza miałoby wywołać w przyszłości niespotykane w dziejach tsunami. Wzburzony akwen śródziemnomorski rozlałby się nie tylko na Europę, ale Afryką Północną, a nawet Azję.

Podobnego zdania jest brytyjski sejsmolog John Murray, z uczelni The Open University. Cytowany przez portal "Gazeta.pl" ekspert twierdził (na bazie badań wygasłych wulkanów), że zapadnięcie się wulkanu skończy się dla ludzi katastrofą nieznaną w dziejach najnowszych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

TE zdjęcia dzikiej przyrody zaprą ci dech w piersiach!TE zdjęcia dzikiej przyrody zaprą ci dech w piersiach!Czytaj dalej

- Wcześniejsze badania na dawno wygasłych wulkanach wykazały, że takie zapadanie skutkowały katastrofalnymi osunięciami się ziemi. Nieustanny ruch może przyczynić się do powstania potężnego osuwiska i wywołania niszczycielskich dla otoczenia fal tsunami - powiedział naukowiec.

Ludzkość może jednak póki co spać spokojnie. Przemieszczanie się Etny w kierunku może ocenia się na 1,4 metra na rok. Tempo przyspieszają jednak częste wybuchy, z których słynie Etna. Póki co Sycylia ma zapewniony przynajmniej na kilkadziesiąt tysięcy lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał Szpak jest ZAKOCHANY! Wiemy w kim! Przyznał szczerze: „To był właśnie TEN strzał!"
  2. Edyta Górniak ma KRÓTKIE włosy! Wygląda jak 20 LAT temu, gdy zaczynała karierę!
  3. Księżna Diana mogła przeżyć. Największa tajemnica Elżbiety II ujawniona
  4. Polsat: Tragiczny wypadek! Małe dzieci wypadły z okna 4 piętra, śmierć na miejscu
  5. Iwona Pavlović ostro jak nigdy o ostatnim odcinku TzG. "Taniec się nie liczył"
  6. 11-latka dostała uwagę od matematyczki. Gdy mama ją przeczytała, aż w niej zawrzało

Niezwykłe zjawiska, jakie zaobserwujemy na niebie w 2018 roku [ZDJĘCIA]Niezwykłe zjawiska, jakie zaobserwujemy na niebie w 2018 roku [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

źródła: Gazeta, O2, Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News