Proboszcz zaapelował do wszystkich Polaków, by nie robili tego na Wszystkich Świętych. Jego słowa totalnie zaskakują

Proboszcz zaapelował do wszystkich Polaków, by nie robili tego na Wszystkich Świętych. Jego słowa totalnie zaskakują Źródło: youtube.com/Poul12

Wszystkich Świętych jest świętem, które z roku na rok wzbudza wielkie emocje. Polacy tłumnie zbierają się przed grobami, by oddać cześć swoim bliskim, zapalić znicz i na chwilę pogrążyć w modlitwie. Do wszystkich, którzy zamierzają wybrać się na cmentarze, przemówił proboszcz jednej z parafii. Jego słowa mogą być szokiem dla gorliwych katolików.

Wszystkich Świętych ma swoje specyficzne rytuały. Całe rodziny chodzą na groby zmarłych, zostawiając tam kwiaty, znicze, niekiedy świece, i modląc się za dusze swoich bliskich. Zdaniem jednego z proboszczów, stawianie zniczy na płytach nagrobnych jest zupełnie niepotrzebne. Ksiądz zaapelował do wiernych, aby postarali się zrezygnować z tej tradycji z kilku względów.

Wszystkich Świętych bez zniczy? Proboszcz zabiera głos

Zdaniem jezuity Grzegorza Kramera, proboszcza parafii w Opolu, znicze są całkowicie bez sensu, ponieważ nie odzwierciedlają naszej pamięci o bliskich zmarłych. O wiele ważniejsza dla duchownego jest modlitwa, spotkania z dawno niewidzianymi członkami rodziny i wspólne wspominanie zmarłych.

- Miliony zniczy rozpalonych nad dużymi cmentarzami robią wrażenie. To jest śliczne. Tylko ja się zastanawiam, czy ta ilość tego wszystkiego jest nam potrzebna. Mi się wydaje, że nie ma takiej potrzeby. Kiedyś spotkanie się przy cmentarzu i rozmowa były ważniejsze niż ten cały spektakl [...] To jest rzecz naszej wiary bardzo istotna, że wierzymy, że swoją modlitwą możemy pomóc osobom zmarłym. Ja bym chciał, aby za takim kupieniem znicza poszła jakaś refleksja. Aby się zastanowić, po co to robię - opowiada duchowny.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jezuita zwraca uwagę na śmieci

Zdaniem księdza, jest jeszcze jeden dość istotny aspekt, na który nikt nie zwraca uwagi. Duchowny zauważa, że co roku na cmentarzach pojawia się cała masa śmieci, a problem ich składowania jest odczuwalny nie tylko dla samych zarządców nekropolii, co ekologii.

Dzisiaj grzeje: 1. Opiekunka Violetty Villas robiła jej straszne rzeczy. Trafi za to do więzienia
2.Już za chwilę pogoda zwariuje, czegoś takiego nikt się nie spodziewał. Nad Polskę nadciąga "Biskajskie ciepło"

- Myślę, że wystarczy pójść w tych dniach i zobaczyć, ile my tego kupujemy. Całe reklamówki, tych zniczy ze sklepów wynosimy. Mnie się zawsze rodzi pytanie: po co to? Po Wszystkich Świętych z cmentarzy są wywożone tony śmieci - twierdzi ojciec Kramer. 

Jego słowa bez wątpienia totalnie zaskoczą wielu Polaków. W końcu ustawianie pięknych zniczy to tradycja, która od lat jest kultywowana w niemalże wszystkich rodzinach. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ryanaira w Polsce już NIE ZOBACZYMY. Odważny krok firmy
  2. DRAMAT gwiazdy TVP. Mąż aktorki w ciężkim stanie
  3. Koszmar, pociąg stanął w ogniu, ludzie wyskakiwali przez okna. 62 pasażerów nie żyje, 31 jest rannych, tragedia za granicą
  4. Położne aż zbladły gdy zobaczyła jej synka. Mama spojrzała na jego twarz i sama omal nie zemdlała, nie spodziewała się takiego widoku
  5. Zmieszaj trzy tanie składniki i wypij przed snem. W ten sposób szybko zaczniesz tracić zbędne kilogramy

Źródło: Wprost

Następny artykuł