Wszystkich Świętych w dobie koronawirusa
pixabay.com jozefbabij
Irmina Jach - 19 Października 2020

Wiadomo, co z cmentarzami we Wszystkich Świętych. Rzecznik rządu właśnie potwierdził w Radiu ZET

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Dzień, w którym - zgodnie z tradycją - odwiedza się groby najbliższych osób, by złożyć na nich kwiaty i znicze, może w tym roku wyglądać zgoła inaczej, niż w poprzednich latach. Wszystko przez panującą pandemię koronawirusa, która w ostatnich dniach zbiera przerażające żniwo. Rząd długo zastanawiał się nad tym, jak zapewnić bezpieczeństwo Polakom. W końcu zdecydowano się na oficjalne oświadczenie.

Wszystkich Świętych już za niespełna dwa tygodnie. Polacy snują plany dotyczące wizyt na nekropoliach, na których spoczywają ich bliscy. Cmentarze nierzadko zlokalizowane są w różnych częściach kraju, co zmusza rodaków do podróży. Do tej pory rząd nie zabrał jednak głosu na temat tego, czy celebracja tego dnia będzie możliwa. Teraz już wszystko jasne.

Rząd w ostatniej chwili zmienił zdanie. Chodzi o maseczki, wszyscy powinni wiedziećRząd w ostatniej chwili zmienił zdanie. Chodzi o maseczki, wszyscy powinni wiedziećCzytaj dalej

Wszystkich Świętych nie będzie wyglądało tak, jak dotychczas?

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest obecnie niezwykle poważna. Rząd zdecydował się na objęcie powiatów i miast na terenie całej Polski czerwoną i żółtą strefą. Polacy muszą przestrzegać licznych zasad reżimu sanitarnego, które zakładają między innymi zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, zachowywanie dystansu społecznego oraz zakaz zgromadzeń publicznych. Celem podjętych decyzji, które weszły w życie w sobotę, 17 października bieżącego roku, jest ograniczenie transmisji niebezpiecznego patogenu. W obliczu powrotu obostrzeń, które obowiązywały wiosną, obywatele naszego kraju zastanawiają się, jak będzie wyglądało tegoroczne celebrowanie dnia Wszystkich Świętych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Właśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówWłaśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówCzytaj dalej

Rząd do tej pory nie ogłosił jasnego stanowiska w sprawie zgromadzeń na cmentarzach. Wiele osób do końca wierzyło, że odwiedzenie grobów bliskich nie będzie wiązało się z żadnymi komplikacjami. Rzecznik rządu, Michał Dworczyk, który gościł na antenie Radia Zet, postanowił zabrać głos na temat tego, czego można spodziewać się podczas dnia Wszystkich Świętych. Okazuje się, że władze postanowiły nie regulować wizyt na nekropoliach konkretnymi regułami, aczkolwiek nie mogło zabrać apelu skierowanego do Polaków. Polityk przypomniał, że 1 listopada zachowanie dystansu społecznego będzie miało szczególne znaczenie w walce o bezpieczeństwo rodaków.

- Nie ma planów zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. Apelujemy natomiast, żeby rozłożyć wizyty w czasie na weekend wcześniej, później. Plus sprawa zasadnicza, czyli zachowanie dystansu, żeby ograniczać transmisję wirusa - mówił Michał Dworczyk w rozmowie z dziennikarzem Radia Zet.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje znany polski polityk, miał koronawirusa. Polskę obiegły tragiczne informacje

2. Nowy objaw koronawirusa, pojawia się w szczególności u dzieci. Wszyscy rodzice powinni wiedzieć

3. Z ostatniej chwili: ministerstwo przekazało oficjalny komunikat. Pilna zmiana już od jutra

Jak wynika z wypowiedzi szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michała Dworczyka, rząd obecnie nie rozważa tak drastycznych rozwiązań, jak zamknięcie cmentarzy. Wszystko wskazuje na to, że za niespełna dwa tygodnie tak jak każdego roku będzie można udać się na nekropolie, by odwiedzić groby rodzinne. Warto jednak zastanowić się nad ułożeniem planów tak, by unikać tłumów i zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Wszystkich Świętych

Najlepsze newsy dnia:

  1. Na brzuszek pusty, placuszek z kapusty. Przepis bije na głowę placki ziemniaczane, niewiarygodna receptura
  2. Córka Jarosława Bieniuka pokazała gorące zdjęcie z chłopakiem. Po chwili je usunęła, ale w sieci nic nie ginie (FOTO)
  3. Rodzice mogą zapłacić za dziecko 500 zł kary. Policja bez wahania wypisze mandat
  4. Służby natychmiast przerwały pogrzeb, przegoniono żałobników. Porażające sceny w polskiej miejscowości
  5. MSZ zabrało głos ws. zamknięcia granic. Kluczowa wiadomość dla wszystkich Polaków
  6. Naukowcy odkryli tajemnicze sygnały z kosmosu. Zamarli, gdy odkryli jeden szczegół
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Twitter

 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News