Wszyscy widzieli to zdjęcie po zamachach w Londynie. Prawda na jego temat może was zaskoczyć

Wszyscy widzieli to zdjęcie po zamachach w Londynie. Prawda na jego temat może was zaskoczyć Źródło: źródło: theguardian.com

W dniu zamachu w Londynie media społecznościowe obiegło zdjęcie pozornie zobojętniałej muzułmanki, przechadzającej się mostem Wesminsterskim, obok ofiar ataku. Wrażenie, jakie stwarza ujęcie, jest bardziej mylne, niż mogłoby się zdawać.

Od środy zdjęcie zostało udostępnione przez setki internautów. W lwiej części opatrywane było antyislamskimi komentarzami. Poza, w jakiej uchwycona została kobieta, miała dowodzić jej obojętności. Nic bardziej mylnego.

Autor zdjęcia, Jamie Lorriman, wskazuje na to, że kobieta była widocznie pod wpływem traumy i, podobnie jak większość obecnych na moście osób, starała się unikać patrzenia na otaczający ją koszmar.

- Jej zachowanie było zgodne z zachowaniem reszty osób na moście, ale nie zakładacie, że reszta w oburzający sposób ignorowała wydarzenia – tłumaczy Lorriman.

Fotograf podkreślił również, że sytuacja, w której uczestniczyła kobieta, należy do tych, w których jednostka nie jest w stanie przewidzieć swojej reakcji. Osobom źle interpretującym zdjęcie zarzuca nienawiść. Jego zdaniem wykorzystywanie fotografii sztucznie ich w niej utwierdza. Nowe światło na sprawę mogą rzucać również zdjęcia kobiety zrobione sekundę później.

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News