WSTRZĄSAJĄCY efekt 500+. Jest dużo gorzej niż w najczarniejszym śnie rządu

WSTRZĄSAJĄCY efekt 500+. Jest dużo gorzej niż w najczarniejszym śnie rządu

Program 500 plus zapewnił PiS wyborcze zwycięstwo i do dziś utrzymuje jego poparcie na wysokim poziomie. Ekonomiści alarmują jednak, że rozwiązanie zaproponowane przez rządzących ma również wiele niepożądanych skutków. Jeden z nich możemy dostrzec na polskim rynku pracy.

Czarne scenariusze, które polscy ekonomiści pisali przed wejściem w życie programu 500 plus, zaczynają się materializować. Jak wynika z najnowszych danych Instytutu Badań Strukturalnych w drugim półroczu 2016 z rynku pracy odeszło 40-55 tys. kobiet, co w praktyce oznacza, że przestało pracować lub szukać pracy, będąc bezrobotnymi. To zjawisko dotyczy przede wszystkim kobiet słabiej wykształconych oraz mniej zarabiających.

Kobiety wrócą na rynek pracy?

Wyniki badań IBS nie oznaczają, że był to trend chwilowy i niebawem ulegnie odwróceniu. Eksperci nie są w stanie ocenić w jakim kierunku będą podążać zmiany na rynku pracy wśród kobiet. Nie jest jasne zwłaszcza jak zachowają się młode matki, które na ten rynek dopiero wchodzą. Eksperci przypuszczają także, że wiele z kobiet mogło przejść do szarej strefy bądź zmniejszyło wymiar godzin pracy. - Liczba 40-55 tys. kobiet, które odeszły z rynku pracy, jest jednocześnie duża i nieduża. Duża ze względu na krótki okres, w którym to nastąpiło, czyli drugie półrocze 2016 r., oraz ze względu na bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Nieduża, bo prognozy były znacznie gorsze - twierdzi Iga Magda z IBS, pod kierownictwem której przeprowadzono badania. Źródło: praca.interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News