Wstrząsające zdjęcia z eksplozji pancernika Yamato

Wstrząsające zdjęcia z eksplozji pancernika Yamato

Wokół sławetnej walki o Okinawę, która była toczona pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi urosło wiele legend. W tej historycznej bitwie prawdziwą legendą był pancernik Yamato.

Był on trzonem japońskiej floty wojennej i miał przesądzić o losach walk. Pancernik porażał przede wszystkim swoją wielkością i wagą. Na nic jednak zdało się to wobec Amerykańskiej potęgi. Same tylko pociski, którymi miażdżył wrogów ważyły 1460 kilogramów, a mimo prawie półtoratonowej wagi były w stanie polecieć na odległość 50 kilometrów.

Tragedia pancernika Yamato

Chluba japońskiej marynarki wojennej posiadała załogę składającą się z 2 800 marynarzy. Mimo, że była chroniony przez 4 potężne radary, nie zdołała się ukryć przed amerykańskimi samolotami bombowymi. Łatwo sobie wyobrazić jakie wrażenie musiała robić eksplozja takiej zwalistej kolubryny. Yamato spotkał tragiczny koniec. Pancernik cztery godziny opędzał się przed intruzami, zanim przybyło jego amerykańskie nemezis. O 12:30 nad „Yamato” pojawiło się 280 samolotów bombowych i torpedowych, które przystąpiły do ataku. Setki japońskich marynarzy zostało uwięzionych pod pokładem Yamato, gdyż trafienia torpedami przyspieszyły zalanie dolnych partii okrętu.  Na pokładzie szalały pożary, prędkość spadała, a temperatura w magazynach amunicji rosła w zastraszającym tempie, grożąc eksplozją. W końcu do niej doszło. Przechył o 14:20 był już tak duży, że torpedy trafiały w dno okrętu, działka przeciwlotnicze zaczęły zsuwać się do morza, a wieże artylerii głównej wypadły z barbet. O 14:23 okrętem wstrząsnęła potworna eksplozja – wybuchły magazyny amunicyjne. Grzyb po wybuchu osiągnął wysokość 6 km i był widziany 160 km dalej, na Kiusiu. Zobaczcie sami ten imponujący i tragiczny widok, który przypadł w udziale żołnierzom w tamtym czasie. Eksplozja japońskiego pancernika „Yamato” manewruje aby uniknąć trafień bombami oraz torpedami lotniczymi podczas operacji Ten-gō / fot. wikimediaZOBACZ TAKŻE:
  1. Co się stało z Oliwią Bieniuk? „Powiększyła usta, wygląda na 30 lat”
  2. Po raz pierwszy Tusk oficjalnie oskarżony o przestępstwa! „Będzie za to odpowiadał”
  3. Robert Biedroń: To JA odsunę PiS od władzy!
  4. Młody Polak pobity deską z gwoździami. „Bo mówił po polsku”
  5. Doda we łzach. Spełniła ostatnie życzenie ukochanej babci
  Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News