Historyk sztuki porównał pożar Notre Dame do World Trade Centre. "Apokaliptyczny widok"

Historyk sztuki porównał pożar Notre Dame do World Trade Centre. "Apokaliptyczny widok" Źródło: youtube.com/BBC News

Zamach na World Trade Center wstrząsnął całym światem, a wydarzenie to poruszyło amerykańskim społeczeństwem, jak nic innego w jego historii. Teraz pojawiają się porównania zamachu z 11 września do pożaru katedry Notre Dame.

World Trade Center do dziś jest uznawane za symbol upadku pewnego rozdziału w historii Stanów Zjednoczonych, a także całego świata. Zamach do dziś pozostaje niewyjaśniony w pełni, a wokół niego pojawia się olbrzymia ilość dowodów, zeznań, dokumentów oraz spekulacji, dotyczących prawdziwego przebiegu i przyczyn. Według polskiego historyka sztuki, wczoraj mieliśmy okazję oglądać obraz bardzo przypominający ten sprzed niemal osiemnastu lat.

Pożar katedry Notre Dame jest bez wątpienia wydarzeniem tragicznym dla światowego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jeden z najbardziej znanych i majestatycznych zabytków na świecie uległ niewyobrażalnemu zniszczeniu, a kłęby dymu unoszące się nad Paryżem przypominały te, które lata temu spowiły cały Manhattan.

Pożar katedry Notre Dame jak zamach na World Trade Center?

Cała Francja, a także inne kraje Europy zamarły, gdy pojawiła się informacja o zawaleniu się dachu katedry. Bez wątpienia zdarzenie to odciśnie swoje piętno na najbliższych latach.

- Była ucieleśnieniem wszystkiego, co nazwać możemy "duchem gotyku". Myślę, że to, na co właśnie patrzymy to tragedia nie tylko dla historyka sztuki, który ma z tym miejscem związane ważne wspomnienia, ale dla każdego. Niezależnie od wyznania czy narodowości (...) Patrzę na te same obrazki, co wszyscy i mam tylko jedno skojarzenie. Rok 201 i zamach na World Trade Center. Co prawda, tam mieliśmy zamach, a tu najprawdopodobniej niedopatrzenie osób remontujących katedrę, ale widok jest równie apokaliptyczny. To z pewnością jest jakiś koniec świata - powiedział w rozmowie z portalem "Wirtualna Polska" historyk sztuki, prof. Przemysław Mrozowski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wśród tragicznych doniesień francuskie duchowieństwo poinformowało o jednym, niezwykle szczęśliwym fakcie. Po dogaśnięciu pożaru, gdy w końcu można było wejść do wnętrza katedry i oszacować zniszczenia okazało się, że bezcenne dla światowego chrześcijaństwa relikwie pozostały nienaruszone. Podobnie jak wiele z historycznych dzieł sztuki, znajdujących się w jej wnętrzu.

Wciąż trwają działania, mające na celu oszacowanie strat. Należy również bardzo dokładnie przeanalizować poziom zniszczeń - istnieje ryzyko, że katedra, osłabiona przez działanie ognia po prostu się rozpadnie. Jej konstrukcja uległa wielkim uszkodzeniom. To zdarzenie, na samym początku Wielkiego Tygodnia położy się wielkim cieniem na świętach Wielkanocnych we Francji.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Agata Duda może być dumna! Prezydent upiecze wielkanocne baby „Umówiłem się z żoną, ze coś zrobię
  2. Zbigniew Wodecki miał romans z piękną aktorką? Podobno ukrywał to przed całym światem
  3. Zdecydowana reakcja Watykanu w związku ze strasznym pożarem katedry Notre Dame
  4. Oby Gwiazdowski się mylił. "Emeryci pobiorą pieniądze na leki ze skarbonek wnuków"
  5. Wstrząsające wyznane uczestniczki "Big Brothera" o śmierci mamy. Stoczyła dramatyczną walkę z ojcem
  6. Początek przełomu w leczeniu nowotworu? Lek oparty na szczepionce

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News