Upubliczniono po latach od jego śmierci. Wojciech Jaruzelski szokująco o Janie Pawle II
Bartłomiej Chudy - 18 Listopada 2018

Upubliczniono po latach od jego śmierci. Wojciech Jaruzelski szokująco o Janie Pawle II

Wojciech Jaruzelski to jedna z ważniejszych i bardziej kontrowersyjnych osób w historii Polski. Jego zwrot ku Bogu na łożu śmierci jeszcze bardziej utrudnia ocenę jego życiowych osiągnięć. Szczególne w tym kontekście jest jego ocena Jana Pawła II, z którym spotykał się łącznie osiem razy! Co nieżyjący komunista sądził o papieżu Polaku?

Wojciech Jaruzelski zmarł blisko 4,5 roku temu, ale jego osoba wciąż wzbudza w kraju ożywioną dyskusję. Nieprzychylni mu Polacy wypominają najgorsze jego decyzje polityczne - pacyfikacje strajków, skrytobójstwa (np. księdza Jerzego Popiełuszki) czy wprowadzenie w Polsce stanu wojennego w 1981 roku. W ostatniej dekadzie PRL skupił w swojej osobie wiele kluczowych urzędów w państwie - do końca pozostawał więc twarzą nieprzyjaznego systemu.

Dwie postacie ponad podziałami i historią. Wojciech Jaruzelski o Janie Pawle II

Obrońcy bronią Jaruzelskiego, że niczym Wallenrod naszych czasów, po strasznych czasach zaborów i wojen, chciał przeprowadzić kraj przez trudny czas PRL. Przypominali jego ziemiańskie korzenie, a w stanie wojennym widzieli "mniejsze zło" (w obliczu inwazji ZSRR, przyp. red.). Mało kto pamięta dziś, że ostatni sekretarz PZPR wielokrotnie rozmawiał z papieżem Janem Pawłem II. Obu Polaków dzieliło niemal wszystko, a jednak w obliczu wielkich zmian potrafili rozmawiać po kilka godzin w trakcie jednej wizyty.

Obaj nie chcieli zmian kosztem krwi Polaków

Blisko 4 lata po śmierci generała światło dzienne ujrzało jego dawne nagranie. Oceniał w nim osobę papieża, przypominając w jakich okolicznościach się spotykali, w czym zgadzali, a w czym nie. - Biorąc pod uwagę realia tamtego czasu, zewnętrzne, wewnętrzne, doszło łącznie do 8 rozmów z papieżem. Jedno ze spotkań miało miejsce na Wawelu - mówił po latach generał Wojciech Jaruzelski. Z szacunkiem i uznaniem wypowiadał się o roli jaką w Kościele odegrał Karol Wojtyła. - W słowach papieża wyczuwałem ten sam nurt. Kościół nie zachęcał, by zmieniać porządek w Polsce i Europie w sposób awanturniczy - mówił Jaruzelski.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Tuskowie10 rodzin polskich polityków, które cieszą się największą popularnościąCzytaj dalej

Papieża martwiła transformacja

Media przytaczały też inne wypowiedzi byłego sekretarza PZPR, który jeszcze w latach 90. na własne oczy widział jak zmienia się Polska w nowej rzeczywistości. – Papież żywo interesował się przebiegiem transformacji. Prosił o opinię. Wyrażał niepokój, że nie wszystko zmierza w dobrym kierunku, bo przybywa biedy - przytaczał generał Jaruzelski. Wywołany do tablicy odpowiedział papieżowi, że "Solidarność" zatraciła ideały z roku 1980 i słynne już postulaty. - Przypomniałem przy okazji, że dawni „patrioci” dbają teraz głównie o swoje kieszenie, a 75 tys. tamtych bojowników o sprawiedliwą Polskę wyciągnęło z państwowej kasy blisko 2 mld zł - czytamy w tygodniku "Przegląd" rozmowę Jaruzelskiego z Janem Pawłem II. Z drugiej strony też dawało się widzieć zrozumienie. Papież, obok Lecha Wałęsy i Ronalda Reagana był jednym z symboli walki z komunizmem. Wiedział, że doprowadzenie do przemian nie może odbyć się za cenę polskiej krwi. Nieżyjący już generał podkreślał, że każda jego rozmowa z papieżem potwierdzała "jego wspaniały dar przekonywania, zjednywania w sobie ludzi". Wojciech Jaruzelski zmarł w maju 2014 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Katolicy przecierają oczy ze zdumienia! Oto co Jaruzelski zrobił przed śmiercią
  2. Ksiądz ujawnia po latach, co Jaruzelski powiedział na łożu śmierci. Poruszające
  3. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku i ich ukryte supermoce. Będziesz w SZOKU!
JaruzelskiWojciech Jaruzelski ukrywał prawdę o sobie. Szokujące sekrety generałaCzytaj dalej
źródło: tygodnikprzeglad.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News