Wybory prezydenckie do powtórki? Wojciech Hermeliński dopuszcza taką możliwość

Wybory prezydenckie do powtórki? Wojciech Hermeliński dopuszcza taką możliwość Źródło: Jan BIELECKI East News

Wojciech Hermeliński zdradził ważne szczegóły dotyczące głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Były szef Państwowej Komisji Wyborczej nie wyklucza możliwości powtórzenia wyborów.

Wojciech Hermeliński skomentował wybory prezydenckie, które odbyły się 12 lipca 2020 roku. O urząd prezydenta walczyli Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Były przewodniczący PKW nie wyklucza, że głosowanie może zostać powtórzone.

Wojciech Hermeliński skomentował wybory prezydenckie 2020

12 lipca 2020 roku Polacy udali się do urn, by wybrać prezydenta. Według sondażu late poll Ipsos, opublikowanego ok. godz. 2 w nocy i bazującego na danych z ok. 90 proc. komisji wyborczych, Andrzej Duda uzyskał 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49.

Wojciech Hermeliński skomentował sondażowe wyniki wyborów. Były szef PKW potwierdził słuszność decyzji, jakie podjęła Komisja, by nie podawać wyników cząstkowych. Ostateczne wyniki głosowania powinniśmy poznać najpóźniej we wtorek.

 - Wiele wskazuje na to, że ta różnica będzie niewielka. Z punktu widzenia PKW nie sądzę, aby to oznaczało jakieś wielkie problemy. PKW musi czekać, aż przyjdą wyniki z obwodowych komisji wyborczych z zagranicy - przekazał Wojciech Hermeliński w rozmowie z portalem Onet.pl.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wojciech Hermeliński podzielił się obawami dotyczącymi minionych wyborów

Sędzia Hermeliński podzielił się również obawami, dotyczącymi minionego głosowania. Były szef PKW wyjaśnił, że istnieje spora grupa obywateli, którzy mogą zdecydować się na złożenie protestów wyborczych. Chodzi m.in. o osoby mieszkające zagranicą, które miały problem z uzyskaniem pakietu wyborczego oraz obywateli, którzy wyjechali na wakacje i przez to nie byli w stanie oddać głosu w swojej komisji wyborczej po powrocie z urlopu.

- Ten problem, jak czytam, dotyczył ok. 200 tys. osób. Pewnie część z nich wybrała się na wakacje przed pierwszą turą i dopisała się do spisu za pomocą ePUAP. Z tego co mówili ci wyborcy, w momencie kiedy składali wniosek o dopisanie się, nie było informacji o tym, że w drugiej turze będą musieli zagłosować w tym samym miejscu. [...] Sąd Najwyższy będzie to oceniać. Sąd musi stanąć na wysokości zadania i uczciwie tę sprawę rozstrzygnąć [...]. Ma na to 21 dni - tłumaczy Wojciech Hermeliński.

Dzisiaj grzeje: 1. Polski samolot runął na ziemię. Są ofiary śmiertelne, napływają smutne wiadomości

2. Kobieta zdradziła męża z miejscowym proboszczem. Mężczyzna nie wytrzymał, sięgnął po broń

Specjalista została zapytany przez dziennikarzy o to, co wydarzyłoby się w przypadku gdyby uchwała wydana przez Sąd Najwyższy nie ukazałaby się przed 6 sierpnia. Hermeliński nie wyklucza, że w takim przypadku wybory mogłyby zostać powtórzone.

 - Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć - wyjaśnia Wojciech Hermeliński.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jan Tomaszewski triumfuje po zwycięstwie Andrzeja Dudy. "Dla mnie jest synem Lecha Kaczyńskiego"
  2. Przecież kupowaliśmy je codziennie w Biedronce i Lidlu, po prostu ręce opadają. Nie do pomyślenia, jak wiele towarów ostatnio wycofano z obrotu
  3. Nowy grób Woźniak-Staraka odbiera mowę. Pojawiły się dobitne zdjęcia
  4. Ogromnie smutne nagranie, Qczaj zalał się łzami i skierował słowa do matki. Powód jest bardzo przykry
  5. Wielkie zaskoczenie. Wiadomo, kto zastąpi Pochanke w TVN, widzowie mogą być bardzo zdziwieni
  6. Nie żyje aktor, którego oglądaliśmy w ”13 posterunku”. Miał 48 lat

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News