Okropne stworzenie, które żyje na ciele bardzo wielu ludzi. Trudno uwierzyć, w jakich miejscach występuje i czym się żywi

Okropne stworzenie, które żyje na ciele bardzo wielu ludzi. Trudno uwierzyć, w jakich miejscach występuje i czym się żywi Źródło: Twitter

Włosy są szczególnie narażone na działanie pasożytów. Mało kto wie o istnieniu paskudnego stworzenia, które najczęściej żyje w naszych brwiach i rzęsach. Trudno dostrzec je gołym okiem.

 Włosy to ulubione miejsce tego pasożyta. Wiele osób może być ogromnie zdziwionych, że miliony takich stworzeń żyją im na głowie, a nawet w brwiach. Mają tylko 1/3 milimetra i przemieszczają się głównie nocą. Mowa o nużeńcach ludzkich (Demodex folliculorum), które mogą być odpowiedzialne za wiele problemów skórnych.

Pasożyty żywią się włosami

Nużeniec odżywia się ludzkim mieszkiem włosowym, ale ma zdolność chodzenia po skórze całego ciała. W ciągu doby może przemieścić się do 16 centymetrów. Nużeńce są mikroskopijnej wielkości, ale nie występują pojedynczo. Nie stanowią też zagrożenia dla życia człowieka, pod warunkiem, że nie gromadzą się w dużych ilościach. 

WIĘCEJ TEKSTU POD GALERIĄ

Pasożyty przyczyniają się do powstania podrażnień i licznych chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, zapalenie powiek, zapalenie mieszków włosowych. Najwięcej mogą namieszać w organizmach ludzi o słabym układzie odpornościowym. Oprócz tego, powodują chorobę, nużycę. U większości osób przebiega ona bezobjawowo, ale bywa też bardzo nieznośna.

Pajęczaki przyczyniają się do wystąpienia choroby 

Główne objawy nużycy to zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, wypryski świąd i grudki przypominające trądzik. Ludzie stosunkowo rzadko chorują na tę przypadłość. Roztocza mogą żyć z nami bezobjawowo do starości. 

Nużeńce są przenoszone przez kontakt z kurzem, z osobą zarażoną lub przez stosowanie tych samych przyborów higienicznych. Aby uniknąć zarażenia, należy dbać o czystość ubrań i skóry, którą trzeba regularnie oczyszczać z zaskórników za pomocą peelingów. 

Dzisiaj grzeje: 1. 19-latka trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko

2. Polsat przekazał informacje o koszmarnym wypadku. Daniel Olbrychski został przewieziony do szpitala

Natomiast jeśli wystąpią u nas objawy choroby, można ją skutecznie wyleczyć za pomocą maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym. Wielu lekarzy zaleca balsam peruwiański. 

Kiedy nieoczekiwanie wystąpią u nas problemy skórne, warto przypomnieć sobie o istnieniu tych małych roztoczy. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka
  2. Tragedia za kulisami Eurowizji Junior w Gliwicach. Uczestnik pilnie przewieziony do szpitala
  3. Bolała ją głowa przez 9 miesięcy. Lekarze otworzyli jej czaszkę i zwaliło ich z nóg
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. Koniec z dofinansowaniem na dzieci. Rodzice będą musieli wykładać po 600 zł

Źródło: webniusy

Następny artykuł