Włoskie władze alarmują: Po 40 tys. lat budzi się europejski superwulkan. Grozi wieloletnią zimą

Włoskie władze alarmują: Po 40 tys. lat budzi się europejski superwulkan. Grozi wieloletnią zimą

Włoscy naukowcy mają dla Europy wyjątkowo niepokojące wieści. Po 40 tysiącach lat do życia budzi się superwulkan. Jeśli to się stanie, będzie mógł wybuchnąć w każdej chwili. 

W poważanym magazynie Nature Communications opublikowano wyniki badań, które oznaczają dla Włoch coś wyjątkowo niedobrego. W wulkanie Campi Flegrei rośnie zarówno ciśnienie jak i temperatura. Oznacza to, że już wkrótce może on wybuchnąć.

Campi Flegrei to superwulkan, który jest naprawdę ogromny. Jego Kaldera ma średnicę aż 13 kilometrów  i jest położona w okolicach Neapolu. Na jej terenie znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne, a także fumarole, solfatary oraz gorące źródła. Dochodzi tam do częstych trzęsień ziemi, a ze szczelin wydobywają się gazy wulkaniczne. Pod kalderą czeka na wybuch gigantyczne jezioro płynnej lawy. Wybuch superwulkanu mógłby grozić prawdziwą katastrofą.

Sytuacja jest na tyle poważna, że włoskie władze zdecydowały się zmienić status wulkanu z zielonego na żółty co w praktyce oznacza, że znajduje się on pod stałą obserwacją ekspertów.

Ostatni wybuch Campi Flegrei miał miejsce 40 tysięcy lat temu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że właśnie to wydarzenie miało wpływ na wyginięcie neandertalczyków i przetrwanie homo sapiens. Podczas ostatniej eksplozji w powietrze wystrzelone zostało 300 km³ pyłów wulkanicznych, a Ziemię zalało około 200 kilometrów sześciennych magmy. Wybuch grozi wieloletnią zimą oraz kilkustopniowym obniżeniem się temperatury na całym świecie - właśnie tak było ostatnim razem.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News