Jak wynika z analizy Pomocy Społecznej i Policji we Włocławku, po wprowadzeniu w życie programu „500 zł na dziecko”, w regionie wzrosło zjawisko pijaństwa i libacji. Najwięcej interwencji policji jest w dzień wypłaty świadczenia. 

 – Drastycznie wzrosła u nas liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu. Część rodziców po prostu się upija. Kiedy porównaliśmy daty tych interwencji z harmonogramem wypłat 500 plus, to niestety okazało się, że do tych zdarzeń dochodzi zaraz po wypłacie pieniędzy – powiedział w rozmowie z Onetem Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Jak wyjaśnia Grudziński, chodzi przede wszystkim o rodziny korzystające już wcześniej z pomocy państwa, posiadające szereg dysfunkcji tj. przemoc w rodzinie czy alkoholizm.

W wielu przypadkach dzieci są odbierane takim rodzinom z uwagi na ich bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej drastycznych przypadków była rodzina korzystająca z programu „500+”, do której zaraz po wypłacie świadczenia wezwano policję. Na miejscu okazało się, że tak i matka jak i jej partner są mocno pijani. Podobnie było z innymi członkami tej rodziny, którzy byli wzywani w celu tymczasowego zaopiekowania się dziećmi. Matka, jej partner oraz brat i ojciec wykorzystywali pieniądze z „500+” na libacje.

Jak przekonuje policja i włocławski ośrodek pomocy społecznej, od czasu wejścia w życie 500+, takich przypadków jest o wiele więcej i zdarzają się coraz częściej. W bardzo wielu przypadkach są także odbierane dzieci, które trafiają następnie do placówek wychowawczych.

Bardzo często zdarzają się również przypadki marnotrawienia środków z 500+.

 – Marnotrawienie jest nam bardzo trudno udowodnić. Rodzice tłumaczą się w różny sposób, np. że drogi telewizor kupili dla dzieci. Słyszeliśmy też, że samochód został kupiony wyłącznie po to, żeby wozić dzieci do lekarza. Cały czas wysyłamy raporty do urzędu wojewódzkiego o tym co się dzieje, jednak dopóki ustawodawcy nie wprowadzą ograniczeń lub dodatkowych możliwości kontroli, ciężko będzie nam zapobiegać marnotrawieniu tych pieniędzy – mówi w rozmowie z Onetem Grudziński.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: onet

Zobacz również