Federacja Rosyjska miała przeznaczyć na operację wojskową w Syrii około 33 miliardów rubli (1 miliard 838 milionów złotych). Taką informacją podzielił się z mediami w czwartek, 17 marca, prezydent Rosji Władimir Putin podczas ceremonii wręczenia nagród na Kremlu.

Prezydent powiedział, że operacja w Syrii wymagała poniesienia „pewnych kosztów”, jednak zostały one pokryte z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Putin stwierdził, że kwota była początkowo przeznaczona na przeprowadzanie szkoleń wojskowych, a wszakże nie istnieje bardziej skuteczna i profesjonalna metoda szkolenia, niż wzięcie udziału w prawdziwym konflikcie militarnym.

Wcześniejsze szacunki niektórych rosyjskich mediów mówiły o minimum 38 miliardach rubli wydanych podczas 167 dni pobytu rosyjskiej armii na terytorium Syrii. Z powyższych danych wynika, że w październiku jeden dzień operacji kosztował około 156 milionów rubli. Powyższe doniesienia zdementował jednak sekretarz prasowy Władimira Putina – Dmitrij Pieskow.

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Według szacunków przez ten czas na terytorium konfliktu zginęło około 250 tysięcy osób, a 11 milionów zdecydowało się opuścić kraj. Od stycznia w Genewie są prowadzone rokowania pokojowe między zwaśnionymi stronami konfliktu. Pod koniec lutego Federacja Rosyjska oraz Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie zawieszenia ognia. Rozejm nie przewiduje jednak zakończenia walk z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak np. „Państwo Islamskie”, czy innymi grupami uznanymi przez ONZ za terrorystyczne.

Józef Gawron

źródło: tvrain.ru

Zobacz również