Witold Pyrkosz pracował z Kaczyńskimi! Mało znany etap z życia aktora

Witold Pyrkosz pracował z Kaczyńskimi! Mało znany etap z życia aktora

Witold Pyrkosz swoją działalnością artystyczną udowodnił, że jest wybitnym aktorem. Wspierał młode talenty i angażował w rozwój początkujących kolegów z planu. Przez chwilę próbował swoich sił w polityce. Okazuje się jednak, że w przeszłości pracował nawet z braćmi Kaczyńskimi!

Był rok 1962, gdy Witold Pyrkosz otrzymał propozycję zagrania w filmie Jana Batorego. W tym samym obrazie zagrali... bracia Kaczyńscy. To na planie "O dwóch takich co ukradli księżyc" aktor spotkał się z przyszłymi politykami.

Bracia Kaczyńscy i Witold Pyrkosz zagrali razem w filmie

Aktor miał za sobą również epizod pracy w polityce. W latach 1999-2006 był radnym powiatu piaseczyńskiego. Wtedy też dbał o lokalne sprawy mieszkańców, łącząc funkcję polityka z pracą na planie filmowym. Podobno świetnie się sprawdził w nowej roli czym wzbudził sympatię mieszkańców Piaseczna. Kandydaturę do wzięcia udziału w castingu do ról Jacka i Placka podobno złożył wuj braci Kaczyńskich - Stanisław Miedza-Tomaszewski - polski rysownik i plastyk. Mężczyzna był także ojcem chrzestnym Lecha Kaczyńskiego. "O dwóch takich co ukradli księżyc" oparto o książkę Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Dwóch leniwych chłopców postanawia ukraść księżyc i go sprzedać. Po drodze spotykają ich nieprawdopodobne historie - napadają ich złoczyńcy, niesforni kradną chleb matce, który zmienia się w kamień. Dzieci dojrzewają do wniosku, że ich dotychczasowe zachowanie nie było odpowiednie.

Witold Pyrkosz - sylwetka

W latach pięćdziesiątych ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Zaraz po tym debiutował na deskach kieleckiego teatru. W 1956 roku zadebiutował na ekranie współpracując z Jerzym Kawalerowiczem. Od 2000 roku na stałe współpracował z TVP 2 w serialu "M jak Miłość". To właśnie za rolę Lucjana Mostowiaka Polacy pokochali go na długo.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Był dwukrotnie żonaty. Doczekał się dwóch synów i córki. Zmarł w wieku 90 lat. Najpierw doznał udaru, później przyszły komplikacje ze strony układu oddechowego. W kwietniu 2017 roku aktora żegnali najważniejsi ludzie polskiej sceny filmowej, artyści i politycy. Dla wielu był wzorem do naśladowania, a jego kreacje zapadły w pamięć kinomanów na długo.  1. Mikołaj Roznerski się wygadał! Ujawnił największą tajemnicę M jak Miłość
  2. Takiego dramatu fani M jak Miłość nie zniosą! Główna postać będzie straszliwie cierpieć
  3. Ile zarabia Agnieszka Chylińska? Zarobki gwiazdy to kosmos
  4. Polskie rasy psów. Są tak piękne, a niedługo wymrą
  5. Nagła śmierć postaci w Na dobre i na złe wstrząsnęła widzami. Będzie śledztwo
Następny artykuł