Dziś przypada pierwsza rocznica tragicznego dla polskiego filmu dnia, w którym odszedł Witold Pyrkosz. 90-letni już aktor zmagał się z wiekiem i dolegliwościami zdrowotnymi, które ostatecznie pozbawiły go życia. Mało kto jednak wie, jak i gdzie pochowano legendarnego aktora. Katolicy są podzieleni.

Odejście Pyrkosza wyznaczyło koniec pewnej ery w polskiej kinematografii. Choć przez ostatnie lata odgrywał głównie rolę Lucjana Mostowiaka w „M jak miłość”, to poprzednie występy naznaczyły jego karierę.

Aktor zmarł nagle po trzytygodniowym pobycie w szpitalu. Zabiło go zapalenie płuc. Znane były także jego problemy z krążeniem i z sercem. Pomimo tego cały czas występował w popularnym serialu.

Pogrzeb Pyrkosza odbył się tydzień po jego śmierci. Fani od tej pory zastanawiali się, co stało się z jego ciałem i gdzie ostatecznie spoczął. Odpowiedź może być dla niektórych szokująca.

Witold Pyrkosz został skremowany

Choć kremacja nie jest w Kościele zakazana, tradycyjny pochówek jest jednak wciąż preferowany. Tradycja ta jest szczególnie silna w Polsce, gdzie spalenie zwłok nadal często postrzega się jako grzeszne. Wynika to z dawnych dogmatów, ukazujących praktykę tę jako antychrześcijańską i nawiązującą do pogaństwa.

Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej – brzmi fragment Prawa Kanonicznego.

Urnę z prochami Pyrkosza pochowano na cmentarzu w Górze Kalwarii, gdzie aktor mieszkał w ostatnich latach życia. Na ceremonii zebrało się wielu aktorów, także ci związani z „M jak miłość”. Obecni byli Małgorzata Kożuchowska, Teresa Lipowska, Kacper Kuszewski, Małgorzata Pieńkowska, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Młynarczyk, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Katarzyna Cichopek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kożuchowska była załamana. W jej życiu nadchodzi ogromna zmiana
  2. Polska aktorka chciała popełnić samobójstwo. Straszne doniesienia
  3. DJ Avicii nie żyje. Miał zaledwie 28 lat

Czy jesteś fanem serialu "M jak Miłość"?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

12 znanych Polaków, którzy pokonali raka [ZDJĘCIA]

13 gwiazd, które straciły fortunę [ZDJĘCIA]

źródło: se.pl

Zobacz również