To co stało się z ciałem Pyrkosza po śmierci budzi kontrowersje. Zwłaszcza wśród katolików

To co stało się z ciałem Pyrkosza po śmierci budzi kontrowersje. Zwłaszcza wśród katolików Źródło: fot. youtube.com/serialetvp

Dziś przypada pierwsza rocznica tragicznego dla polskiego filmu dnia, w którym odszedł Witold Pyrkosz. 90-letni już aktor zmagał się z wiekiem i dolegliwościami zdrowotnymi, które ostatecznie pozbawiły go życia. Mało kto jednak wie, jak i gdzie pochowano legendarnego aktora. Katolicy są podzieleni.

Odejście Pyrkosza wyznaczyło koniec pewnej ery w polskiej kinematografii. Choć przez ostatnie lata odgrywał głównie rolę Lucjana Mostowiaka w "M jak miłość", to poprzednie występy naznaczyły jego karierę. Aktor zmarł nagle po trzytygodniowym pobycie w szpitalu. Zabiło go zapalenie płuc. Znane były także jego problemy z krążeniem i z sercem. Pomimo tego cały czas występował w popularnym serialu.

Pogrzeb Pyrkosza odbył się tydzień po jego śmierci. Fani od tej pory zastanawiali się, co stało się z jego ciałem i gdzie ostatecznie spoczął. Odpowiedź może być dla niektórych szokująca.

Witold Pyrkosz został skremowany

Choć kremacja nie jest w Kościele zakazana, tradycyjny pochówek jest jednak wciąż preferowany. Tradycja ta jest szczególnie silna w Polsce, gdzie spalenie zwłok nadal często postrzega się jako grzeszne. Wynika to z dawnych dogmatów, ukazujących praktykę tę jako antychrześcijańską i nawiązującą do pogaństwa. - Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej - brzmi fragment Prawa Kanonicznego. Urnę z prochami Pyrkosza pochowano na cmentarzu w Górze Kalwarii, gdzie aktor mieszkał w ostatnich latach życia. Na ceremonii zebrało się wielu aktorów, także ci związani z "M jak miłość". Obecni byli Małgorzata Kożuchowska, Teresa Lipowska, Kacper Kuszewski, Małgorzata Pieńkowska, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Młynarczyk, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Katarzyna Cichopek.
ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kożuchowska była załamana. W jej życiu nadchodzi ogromna zmiana
  2. Polska aktorka chciała popełnić samobójstwo. Straszne doniesienia
  3. DJ Avicii nie żyje. Miał zaledwie 28 lat
źródło: se.pl Następny artykuł