Wiosenne porządki w ogrodzie. Od czego zacząć?

Wiosenne porządki w ogrodzie. Od czego zacząć? Źródło: pixabay.com/photoAC

Wiosenne porządki w ogrodzie, od czego zacząć sprzątanie po zimie? Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a na drzewach pojawiają się pierwsze pączki kwiatów. To najlepszy czas nie tylko żeby przygotować trawnik i go trochę zrewitalizować, ale również zgrabić pozostałości zgniłych liści jeszcze po jesieni, czy zasadzić nowe kwiaty, które będziemy podziwiać przez całe lato.

Wiosenne porządki w ogrodzie - przede wszystkim, żeby uniknąć nadmiaru pracy w coraz cieplejszych miesiącach, powinniśmy zacząć porządki wiosenne już na jesieni. Odpowiednie przygotowanie do zimy zaoszczędzi nam czasu i pracy wiosną.

Prace w ogrodzie wymagają zaangażowania, jeśli tylko jego nam nie zabraknie, w gorących miesiącach będziemy mogli cieszyć się równą, zieloną trawką, pięknie pachnącymi kwiatami oraz owocującymi drzewami.

Wiosenne porządki w ogrodzie i na działce - od czego zacząć? Przyda się lista

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Grabienie? Usuwanie pozostałości po zimie? A może przycinanie? Za co zabrać się na samym początku prac? Aby poprawnie wykonać wiosenne przygotowanie naszego ogrodu do sezonu, a przede wszystkim nie przysporzyć sobie dodatkowej pracy, warto działać według planu.

Mamy nadzieje, że już dawno zdjęliście osłony z roślin, jeśli nie, jest to pierwszy krok.

Lista prac w ogrodzie na wiosnę:

  • Porządki na trawniki i w rabatkach. Trzeba wyciąć suche pędy roślin jednorocznych, usuwamy również chwasty z trawnika, które niespodziewanie pojawiły się w naszym ogrodzie. Następnie, jeśli widzimy taką potrzebę, możemy nawieźć kompostem lub obornikiem, w ostateczności nawozami sztucznymi, aby poprawić jakość ziemi. Zadbajmy również o rośliny wieloletnie, na pewno potrzebują przycięcia i usunięcia uschniętych części, by mogły wypuścić nowe pędy,
  • Grabienie - najlepiej używając do tego ostrych drucianych grabi, grabimy cały trawnik, pomoże to usunąć suche źdźbła trawy. Wyrównujemy powierzchnię i zasypujemy kretowiska. W razie potrzeby należy przeprowadzić wertykulację, czyli nacinanie darni, aby trawa później lepiej rosła. Oczywiście po wertykulacji należy ponownie zgrabić pozostałości starego trawnika,
  • Przycinanie - przycięcie drzewek owocowych i krzewów ozdobnych wykonuje się mniej więcej w połowie marca, jeszcze przed zakwitnięciem. Po takiej czynności rośliny mają ładniejszy kształt, są zdrowsze, a co najważniejsze obficiej kwitną. Oprócz drzewek i krzewów przycinamy żywopłot, mniej więcej cały zeszłoroczny przyrost,
  • czyszczenie wjazdu i tarasu, to dość prosta kwestia wystarczy użyć do tego myjki ciśnieniowej lub silnego strumienia wody, a pozbędziemy się całego brudu po zimie.

Tak przygotowany ogród jest gotowy do sadzenia nowych kwiatów i roślin, wszystkie pozostałości po zimie zostały usunięte, więc można zabierać się za planowanie i aranżację tegorocznej chluby naszej posesji.

Kwiecień to odpowiedni miesiąc na sadzenie nowych drzewek, czy iglaków. Wtedy też następuje intensywny wzrost trawy, którą trzeba wykosić pierwszy raz w sezonie.

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News