wigilia
fot.youtube.com/Michał Fułek
Mateusz Wysokiński - 17 Grudnia 2018

Tragiczny wpływ Wigilii. Przez to umierają ludzie

Wigilia kojarzy się głównie z prezentami, ciepłem rodzinnym i spotkaniami z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i bliskimi. Niestety, ale ten radosny czas często bywa przyczyną śmierci wśród tysięcy ludzi na całym świecie. Czemu dzień 24 grudnia jest tak szkodliwy? Na to pytanie odpowiedzieli szwedzcy naukowcy.

Wigilia jak też święta Bożego Narodzenia mają wyjątkowo dobry PR wśród pozostałych, nawet kościelnych świąt. Czas, w którym według Biblii na świat miał przyjść Jezus Chrystus, przez wielu uważany jest jako najszczęśliwszy w całym roku. Inny cień na takie podejście kładą najnowsze ustalenia naukowców, którzy doszli do wniosku, że to właśnie wtedy dochodzi do bardzo wielu zgonów. Co stoi za przyczyną zmożonego umierania w tak, teoretycznie, radosny czas?

Wigilia zabija ludzi?

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zbadali ostatnio 280 tysięcy przypadków zgonów z powodu zawałów serca na przestrzeni lat 2001-2017. Okazało się, że statystycznie 37% procent dorosłych Szwedów swój żywot zakończyło 24 grudnia około godziny 22. Specjaliści badający sprawę doszli do budzących wielkie poruszenie wniosków. Okazuje się, że stres związany z organizacją Wigilii, jak też kupna prezentów jest bardzo duży i wręcz przytłaczający dla osób, które przekroczyły siedemdziesiąty piąty rok życia. To właśnie grupa seniorów przekraczających ten wiek jest w grupie największego ryzyka, jeśli chodzi o zawał w trakcie wigilijnej uczty. Mniejszą, ale znaczącą część stanowią osoby, które mają uprzednio wykryte wady serca, a także te cierpiące na otyłość i cukrzycę.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Martyna WojciechowskaMartyna Wojciechowska przeżyła próbę gwałtu! Chwile zagrożenia jej życiaCzytaj dalej

Czy inne święta są równie niebezpieczne?

O ile naukowcy doszli do wniosku, że obchody jakichkolwiek uroczystości wzmagają ryzyko zawału, o tyle to właśnie Wigilia jest tą najbardziej stresującą. Dla porównania, ryzyko zawału w święto Bożego Narodzenia (tj.25 grudnia) obniża się do 29%. Drugiego dnia Świąt, jest to już "zaledwie" 21%. Sylwester sam w sobie okazuje się według badań dniem bardzo bezpiecznym w porównaniu do świąt, ale dzień Nowego Roku znowu zbiera swoje żniwo. Tutaj eksperci są zgodni, że czynnikiem powodującym śmierć jest brak snu, nadużywanie alkoholu, jak też stres spowodowany wejściem w kolejne zobowiązania związane z nadchodzącymi 12 miesiącami.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Lewandowska złamała wszystkie zasady! Będziecie w szoku
  2. Szokujące wyznanie gwiazdy Tańca z gwiazdami. Program niszczył jej życie?
  3. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?
  4. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
  5. Wyznanie rozdzierające serca. Gwiazdor TVP musiał zostawić ukochane dziecko
Martyna WojciechowskaMartyna Wojciechowska wyjawiła swoje prywatne sekrety. Można się popłakać!Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News