Wigilia rozporządzenie wytyczne
Unsplash Anthony Cantin
Joanna Szwalikowska - 26 Listopada 2020

Rząd właśnie przyjął rozporządzenie dot. Wigilii. Oficjalnie wiadomo, ile osób może zasiąść przy stole

Wigilia 2020. Rząd przyjął rozporządzenie, w którym ostatecznie rozwiano wątpliwości co do tego, ile osób może zasiąść przy stole podczas świąt. Wynika z niego, że będziemy mogli zaprosić maksymalnie 5 osób (osoba organizująca spotkanie, a także inni współzamieszkujący nie wliczają się do tego limitu).

Wigilia 2020. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłaszał, iż tegoroczną Wigilię będziemy mogli spędzić w gronie maksymalnie pięciu osób. Wywołało to zamieszanie wśród internautów, którzy nie byli pewni, w jaki sposób liczyć te osoby oraz czy do limitu wliczają się osoby współzamieszkujące. Rząd przyjął właśnie rozporządzenie, które rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałElżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Wigilia a epidemia koronawirusa. Ile osób możemy zaprosić na Wigilię?

- Do dnia 27grudnia 2020r. zakazuje się organizowania (...) zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem i spotkań do 5osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie - czytamy w rozporządzeniu rządowym.

Z dokumentu, który został opublikowany w czwartek, wynika, że do limitu osób nie są wliczane osoby organizujące spotkanie, a także współzamieszkujące lub gospodarujące razem. Oznacza to, że w przypadku, gdy mieszkamy we trzy osoby, możemy zaprosić dodatkowych 5 na Wigilię, daje nam to łącznie 8 osób przy stole.

- Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób - mówił kilka dni temu Piotr Müller, rzecznik rządu, w programie "Money. To się liczy".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Zakaz nie obowiązuje w przypadku spotkań służbowych, jak również egzaminów na biegłych rewidentów, egzaminów na prawo jazdy, szkoleń oraz ćwiczeń pracowników służby zdrowia oraz służb mundurowych.

W wyjątkach nie pojawiła się jednak żadna wzmianka na temat świąt. Oznacza to, że w tym roku spędzimy je w kameralnym gronie. Organizowanie większych imprez zdecydowanie nie jest wskazane w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej.

Bardzo długa lista zmian dotycząca obostrzeń została w sobotę przedstawiona przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji prasowej. Jednym z najważniejszych ograniczeń, jakie wprowadzono, okazało się przedłużenie nauczania zdalnego dla dzieci aż do świąt Bożego Narodzenia.

Dzisiaj grzeje:

  1. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitna Polka, "była ikoną"
  2. Małżeństwo brało wspólny prysznic, gdy nagle żona zauważyła jeden szczegół. Od razu zażądała rozwodu
  3. Rząd nałoży automatyczną kwarantannę na tysiące Polaków. Nie ma odwrotu

Dodatkowo, szef rządu poinformował również o tym, że w tym roku wszystkie dzieci odbędą ferie w jednym terminie. Przerwa zimowa potrwa od 4 do 17 stycznia. Oznacza to, że uczniowie najwcześniej będą mogli pójść do szkół za niemal dwa miesiące.

Powrót z pewnością będzie jednak odbywał się stopniowo. W pierwszej kolejności prawdopodobnie powrócą najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, ósmoklasiści i maturzyści. Niektóre obostrzenia zostały jednak poluzowane, np. od najbliższej soboty będziemy mogli ponownie pójść na zakupy do galerii i centrów handlowych.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rodzina przez 3 dni błagała o przyjazd karetki do chorej 15-latki. Za każdym razem słyszeli odmowę, niestety finał okazał się tragiczny
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
  6. Zastanawiasz się jak mrozić kotlety schabowe i mielone? Wszyscy zapominają o 1 czynności, jest kluczowa, by nie narazić swojego zdrowia
  7. Leśnicy pracowali w lesie. Porażające znalezisko odebrało im mowę, grom z jasnego nieba
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Money PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News