Zamachy na WTC do dziś nie są do końca wyjaśnione. W ich miejscu stanęła poruszająca Wieża Wolności

Zamachy na WTC do dziś nie są do końca wyjaśnione. W ich miejscu stanęła poruszająca Wieża Wolności Źródło: pixabay.com/free-photos

Wieża Wolności, czyli Freedom Tower, to najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych, historia jego powstania jest wzruszająca i ściśle powiązana z tragedią rodzin trzech tysięcy ofiar ataku na World Trade Center we wrześniu 2001 roku. Jaka jest geneza jego wybudowania? Ma on zastąpić stary symbol Nowego Jorku, zniszczony w wyniku zamachu.

Wieża Wolności znajdująca się w Nowym Jorku oficjalnie została uznana za najwyższy budynek w całych Stanach Zjednoczonych. Powstał on w miejscu biurowców WTC zniszczonych w wyniku ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku.

Wieża Wolności - Nowy Jork USA

Rozpoczęcie budowy datuje się na 27 kwietnia 2006, czyli dokładnie 13 lat temu. Jednak kamień węgielny, czyli pierwszy kamień lub cegła symbolicznie rozpoczynająca budowę, położony był już 4 lipca 2004 roku, czyli trzy lata po tragedii, jednak spory i problemy prawne znacznie opóźniły prace budowlane. 

Jej projektem zajęła się pracownia Skidmore Owings and Merrill we współpracy z Danielem Libeskindem, architektem polskiego pochodzenia, który zaprojektował między innymi budynek przy Złotej 44. 

Wieżowiec Freedom Tower mierzy 541,3 metry, co daje 1776 stóp, jego wysokość nie jest przypadkowa, ma symbolizować datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wieża Wolności ma 105 pięter i ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto to została wyposażona w szerokie klatki schodowe, w których instalacja ciśnieniowa w razie ewakuacji eliminuje dym.

Budynek został oficjalnie oddany do użytku 3 listopada 2014 roku, pracę nad drugim wieżowcem mają zostać ukończone w 2020 roku, a prace nad trzecim wieżowcem zostały zakończone w 2017 roku. Każda wieża została zaprojektowana przez innego architekta w odmiennym stylu architektonicznym. Ma to być upamiętnienie ofiar zamachu terrorystycznego z 11 września i ponowne zagospodarowanie miasta i przywrócenie mu funkcji biznesowej. Do autorów zaliczamy takich sławnych architektów jak Richard Rogers, Norman Foster, Fumihiko Maki.

Atak na WTC. Pomnik w Nowym Jorku

11 września 2001 roku w wyniku ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka'idę zostało zniszczone Światowe Centrum Handlu. World Trade Center zaczęto budować w 1966 roku, a skończono w 1973. Bliźniacze wieże, będące głównymi częściami WTC, były celem ataku dwóch porwanych przez terrorystów samolotów pasażerskich. Uszkodzeniu uległy nie tylko wieżowce, ale również budynki z nimi sąsiadujące:  Marriott WTC3, WTC4, WTC5, WTC6, World Financial Center 3, Deutsche Bank Building, Winter Garden, 130 Liberty Street, 90 West Street, 140 West Street oraz cerkiew prawosławna.

W zamachu zginęły 2973 osoby, z czego jedynie połowa ciał została zidentyfikowana. Aby uczcić pamięć ofiar, w centrum Manhattanu powstał Pomnik Ofiar i Muzeum Pamięci, to wykute w kamieniu nazwiska ofiar, które okalają dwa ogromne wodospady. Pomnik stanął w miejscu, gdzie wcześniej stały wieże World Trade Center, które zawaliły się po uderzeniu w nie samolotów. 

  1. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  2. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  3. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  4. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MONu? Antoni Macierewicz chroni prywatności
  5. Odwróceni - obsada. Kto zagrał w serialu o polskiej mafii?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News