No to się zdziwicie. Wiemy kiedy DOKŁADNIE Tusk wróci do Polski

No to się zdziwicie. Wiemy kiedy DOKŁADNIE Tusk wróci do Polski Źródło: fot. flickr.com

Donald Tusk zapowiedział swój rychły powrót do krajowej polityki. Kadencja szefa Rady Europejskiej kończy się pod koniec roku 2019. Już zapowiedział, że nie przechodzi na emeryturę i "nie będzie bezczynny". Ale kiedy dokładnie wróci?

Przed Polakami maraton wyborczy, który może być trudny do ogarnięcia dla wielu osób. Jeszcze w tym roku, w październiku lub listopadzie 2018 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Około pół roku później, w maju 2019 roku powinny się w kraju odbyć wybory do europarlamentu i znów ok. pół roku później będą miały miejsce kolejne wybory do Sejmu i Senatu. Pod koniec wspomnianego 2019 roku skończy się kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W Polsce zaś powoli będzie zaczynać się kampania prezydencka przez wyborami w 2020 roku. I to na nie, jak twierdzi szef klubu PO Sławomir Neumann, ma wrócić do kraju były premier.

Tusk wraca do władzy w Polsce?

Tego bardzo chciałaby Platforma Obywatelska. Chociaż politycy głównego opozycyjnego ugrupowania w Sejmie twierdzą, że są w stanie samodzielnie zbudować odpowiednią większość i odzyskać zaufanie wyborców, wiele wskazuje na to, że to własnie Donald Tusk jest dla PO jedyną nadzieją. - Donald Tusk wróci na wybory prezydenckie. Do tego czasu Platforma musi wygrać wybory samorządowe, europejskie i parlamentarne - stwierdził Neumann. - Od dwóch lat słyszę, że bez niego sobie nie poradzimy. A w tym czasie wiele się zmieniło. Jak widać, PO rośnie w siłę i buduje koalicję, która już w jesiennych wyborach samorządowych jest w stanie wygrać z PiS - dodał. Zaznaczył także, że PO odbuduje pozycję Polski "z Tuskiem jak prezydentem, Schetyną jak premierem i większością parlamentarną". Trzeba przyznać opozycyjnemu politykowi, że ma głęboką wiarę w swoją partię i jej możliwości.

Tusk z poparciem PO

Szef klubu parlamentarnego PO został także zapytany, czy Donaldowi Tuskowi potrzebne jest poparcie PO oraz czy w ogóle będzie go chciał. Zdaniem Neumanna ta sprawa nie podlega dyskusji. - Po co ma zakładać nową partię? Bez jaj. Jest już po Wielkanocy i prima aprilis. Ileż to nowych formacji nie miało powstać w ostatnich dwóch latach. Iluż to Macronów miało się pojawić. A została PO i Nowoczesna. Razem budujemy koalicję, która wygra z PiS - wyjaśnił. Trudno stwierdzić, czy polityk ma słuszność w swoim rozumowaniu. Donald Tusk ma w Polsce bardzo duże poparcie społeczne, tymczasem Platforma Obywatelska w wielu kwestiach uznawana jest za ugrupowanie skompromitowane. Dla doświadczonego szefa Rady Europejskiej taka partia może być raczej ciężarem, niż wsparciem. Nie ulega wątpliwości, że PO udzieli poparcia wielu działaniom Tuska, jednak nie jest oczywiste, że on będzie popierał akurat partię pod kierownictwem Grzegorza Schetyny. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Ale się dzieje! Platforma i Nowoczesna POŁĄCZĄ się w JEDNĄ PARTIĘ
  2. Unia Europejska ugięła się przed Polską. Zatwierdziła jej plany
  3. Macierewicz powraca po wecie Dudy. Mamy jego PLAN zniszczenia Prezydenta
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News