Wielki sukces misji ExoMars. Europejska sonda wylądowała na Marsie

Wielki sukces misji ExoMars. Europejska sonda wylądowała na Marsie

Dzisiaj na Marsie wylądował łazik należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomimo nerwowych momentów misja przebiegła pomyślnie.

Zgodnie z planem misji 19 października koło godziny 17 czasu polskiego miała miejsce historyczna próba lądowania na Marsie. Sonda ExoMars2016 została zbudowana przez współpracującą Europejską Agencje Kosmiczną i rosyjski Roskosmos. Na dzisiaj zaplanowano dotarcie do powierzchni Czerwonej Planety lądownika Schiaparelli.

Nie obyło się bez nerwów. Powodem było przerwanie sygnału, który potrzebuje na dotarcie do Ziemi 9 minut i 47 sekund. Pomimo dość dużego opóźnienia w stosunku do planowanej daty lądowania, naukowcy potwierdzili pomyślne lądowanie łazika.

Głównym celem misji jest wylądowanie na Marsie, a następnie przeprowadzenie szeregu testów dotyczących technologii niezbędnych do umieszczenia łazika. Europejska agencja planuje wykorzystać go, aby w 2020 roku umieścić na Czerwonej Planecie pierwszych ludzi. Oprócz tego lądownik ma dokonać pomiarów meteorologicznych, które mają pomóc w wytłumaczeniu powstawania marsjańskich burz pyłowych.

mars1

mars2

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :
wk źródło:tvn24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News