Dzisiaj na Marsie wylądował łazik należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomimo nerwowych momentów misja przebiegła pomyślnie.

Zgodnie z planem misji 19 października koło godziny 17 czasu polskiego miała miejsce historyczna próba lądowania na Marsie. Sonda ExoMars2016 została zbudowana przez współpracującą Europejską Agencje Kosmiczną i rosyjski Roskosmos. Na dzisiaj zaplanowano dotarcie do powierzchni Czerwonej Planety lądownika Schiaparelli.

Nie obyło się bez nerwów. Powodem było przerwanie sygnału, który potrzebuje na dotarcie do Ziemi 9 minut i 47 sekund. Pomimo dość dużego opóźnienia w stosunku do planowanej daty lądowania, naukowcy potwierdzili pomyślne lądowanie łazika.

Głównym celem misji jest wylądowanie na Marsie, a następnie przeprowadzenie szeregu testów dotyczących technologii niezbędnych do umieszczenia łazika. Europejska agencja planuje wykorzystać go, aby w 2020 roku umieścić na Czerwonej Planecie pierwszych ludzi. Oprócz tego lądownik ma dokonać pomiarów meteorologicznych, które mają pomóc w wytłumaczeniu powstawania marsjańskich burz pyłowych.

mars1

mars2

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło:tvn24.pl

...

Zobacz również