Protesty i blokada autostrady w Calais

Protesty i blokada autostrady w Calais Źródło: źródło: wikimedia.org

Jak najszybsza likwidacja obozu uchodźczego zwanego Nową Dżunglą - to główny postulat demonstrujących. W ramach protestu kierowcy i mieszkańcy zablokowali autostradę biegnącą koło Calais. W proteście udział biorą też policjanci, rolnicy, pracownicy portu czy handlarze.

Ponad 250 pojazdów - samochodów osobowych, ciężarówek i traktorów - zablokowało autostradę A16 biegnącą przy Calais. Demonstranci żądają, by władze kraju natychmiast zajęły się likwidacją obozu zwanego Nową Dżunglą, gdzie mieszka ponad 10 tys. uchodźców.

Biorący udział w proteście kierowcy mają już dosyć ataków agresywnych imigrantów na przejeżdżające przez Calais i w jego pobliżu samochody. Uchodźcy coraz śmielej próbują włamać się do pojazdów, z nic mając sobie zdrowie i życie kierowców. Rzucają w samochody kamieniami, gałęziami, rzucają na jezdnię pnie i na wszelkie sposoby starają się zatrzymać auta, by wedrzeć się do nich. Chcą w ten sposób dostać się do Wielkiej Brytanii.

Z kolei demonstrujący rolnicy mają już dość kradzieży, jakich dokonują imigranci. Ci masową kradną płody rolne, ogołacając w ten sposób pola uprawne. Handlarze i właściciele sklepów są rozdrażnieni tym, że przez uchodźców wzrosła przestępczość,  a odstraszeni turyści już nie chcą przyjeżdżać do miasta. Natomiast policjanci wyrażają sprzeciw wobec polityki rządu, który każe im delikatnie obchodzić się z uchodźcami, by nie wystawić się na krytykę organizacji walczących o prawa imigrantów.

Francuski minister spraw wewnętrznych, Bernard Cazeneuve, zapowiedział kilka dni temu, że obóz zostanie całkowicie zlikwidowany. Francuzi dopatrzyli się w wypowiedzi polityka pustej obietnicy, która miała ich tylko uspokoić. Cazeneuve nie podał bowiem żadnej konkretnej daty i posługiwał się ogólnikami.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

 

źródło: rmf24.pl pt

Następny artykuł