Ceny produktów już wzrosły, a to dopiero początek. Za wielkanocny koszyczek zapłacisz kosmiczne pieniądze

Ceny produktów już wzrosły, a to dopiero początek. Za wielkanocny koszyczek zapłacisz kosmiczne pieniądze Źródło: Pixabay/Emilia_Baczynska

Wielkanoc zbliża się bardzo szybko. Już za dwa tygodnie Polacy zasiądą do świątecznego śniadania w rodzinnym gronie. Jednak w tym roku jego koszt będzie znacznie większy niż w poprzednich latach.

Wielkanoc, to najważniejsze święto w roku zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym polskie rodziny przygotowują się do jego obchodów, robiąc porządki, zapraszając w odwiedziny członków rodziny, a także robiąc zakupy. Niestety, wiele wskazuje na to, że w tym roku święta o wiele bardziej uderzą w nasze portfele niż jeszcze rok temu. Związane jest to ze stopniowym wzrostem cen żywności, zwłaszcza tych najbardziej podstawowych produktów.

Każdy chciałby, aby na jego stole znalazły się same wykwintne przysmaki, aby jakość potrwa świadczyła o wielkości uroczystości. Jednak podwyżki cen już w tym roku mogą sprawić, że wiele osób będzie musiało przymusowo ograniczyć ich ilość. Od pewnego czasu w górę idą ceny takich produktów jak chleb, mleko, czy kiełbasa.

Wielkanoc będzie droższa? Za jakie produkty zapłacimy więcej?

Już teraz, w porównaniu z rokiem ubiegłym zauważalny jest wzrost ceny chleba (średnio o 60 groszy), ale także cebuli (w ubiegłym roku kosztowała 1,30 zł., dziś prawie 4 złote), a także produktów mięsnych. Kiełbasa biała, bez której trudno wyobrazić sobie  dobry barszcz biały podrożała aż o 4 złote za kilogram (z 18,90 do 22,90). Podobnie wędliny, średnio o 2 złote.

Świąt Wielkiej Nocy nie sposób sobie wyobrazić bez jajek i majonezu oraz mnóstwa sałatek. I o ile jajka nieco spadły z ceny, o tyle majonez podrożał o około 40 groszy. Podobnie olej roślinny (około 40 groszy), cukier (60 groszy), ser żółty (30 groszy) oraz pieczarki (40 groszy).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przyczyny wzrostu cen

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Jedną z najważniejszych jest wzrost cen prądu, przez sankcje nałożone na Polskę przez Unię Europejską (przewiduje się, że w przyszłym roku prąd zdrożeje o około 70 procent). Kolejną przyczyną jest niepewna sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wysoki podatek akcyzowy, co powoduje duże ceny benzyny, a przez to i transportu. Przyczynia się do tego także wzrost płacy minimalnej, a także wysokie opodatkowanie pracy, przez co przedsiębiorcy zmuszani są do podwyższania cen swoich produktów.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Dziennikarka TVP została zamordowana przez własną córkę. Ta zbrodnia wstrząsnęła Polską
  2. Iwona Pavlović ogłosiła radosną nowinę. Dzidziuś już w drodze!
  3. Najbliższy człowiek papieża skazany za pedofilię. Polski duchowny: to prześladowanie
  4. Justyna właśnie znowu odpaliła petardę w kierunku Piotra Żyły. Publicznie pierze brudy kolejny raz
  5. Życie "księżniczki" Marty Kaczyńskiej nagle zamieniło się w bajkę. Tak drogo nie jada niemal nikt
  6. Julia Wieniawa przerywa milczenie i mówi o kolejnej "strasznej" chorobie. Znowu grubo przesadziła?

źródło: Super Express

Następny artykuł