Wielka zmiana! Koniec numeru 997 dla wszystkich, dodzwonią się tylko wybrani

Wielka zmiana! Koniec numeru 997 dla wszystkich, dodzwonią się tylko wybrani

Jak wiadomo, w przypadku zagrożenia nie każdy potrafi zachować zimną krew. Mieszkańcom tego regionu Polski będzie od teraz o wiele łatwiej skontaktować się ze służbami ratunkowymi. 

977 już nie na policję

13 listopada na Śląsku zmieni się operator numeru alarmowego 997. Od tego dnia zostanie on przejęty przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, które odbiera połączenia z numeru 112. Po odsłuchaniu informacji obsługa infolinii zadecyduje, jakie służby ratunkowe wysłać do poszkodowanego.

Będą obsługiwać dwie infolinie jednocześnie

Numer 997 zostanie podpięty pod Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Tak samo stało już z numerem 999, który w połowie października także dołączono do centrum. Od tamtej chwili mieszkańcy Śląska, którzy wybiorą 999, są obsługiwani przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Co istotne, każdy kto wybierze cyfry 999 lub 999 na Śląsku, nie zostanie bez pomocy. Linie te będą po komunikacie "numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora" przekierowywać do siedziby centrum w Katowicach. Tam zgłoszenie przyjmie dyspozytor i zdecyduje, jakie służby wysłać na miejsce. Dyrektor Wydziału Centrum Powiadamiania Ratunkowego  Tomasz Michalczyk mówi, że przez całą dobę 7 dni w tygodniu pracuje tam 20 operatorów a np. w Sylwestra dostępnych jest ich 36. Posługują się także językami obcymi. Jak mówi dyrektor, nie ma możliwości, aby dzwoniący nie usłyszał w słuchawce operatora, gdyż jeżeli w jego województwie wszyscy pracownicy infolinii są zajęci, to automatycznie jego numer przekazywany jest do innego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Funkcjonariusze odetchną

Te zmiany, mają na celu odciążenie policjantów, którzy obsługują infolinię. Dzięki temu powierzone im zostaną inne obowiązki. źródło: www.fakt.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News