W rządzie Beaty Szydło funkcjonuje aż 19 ministerstw. To bardzo dużo i nic dziwnego, że niektóre mają mniejszy, a inne większy wpływ na kształtowanie kraju oraz żyjącego w nim społeczeństwa. Wśród tych pierwszych można by wymienić choćby Ministerstwo Sportu i Turystyki czy Ministerstwo Kultury, natomiast do tych drugich bez wątpienia należy Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 „Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie” – mawiał Jan Zamoyski. Nie powinno więc nikogo dziwić, że każdą kolejną władzę kusi, aby przeprowadzić reformę szkolnictwa i choć zapewne każdy rząd chce dla młodzieży jak najlepiej, w efekcie powstaje chaos. Jeszcze niedawno Platforma Obywatelska wprowadzała darmowy podręcznik dla gimnazjów, a teraz okazuje się, że… Gimnazjów w ogóle nie będzie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Miast Polskich, z którego wynika, że 72 proc. miast nie popiera planów MEN odnośnie likwidacji gimnazjów.

Sprawę likwidacji gimnazjów skomentowała między innymi Magdalena Wojtaś, dyrektorka ZSO nr 11 w Zabrzu.

– Szkoda, kocham moje gimnazjum nr 3 w Zabrzu- jest twórcze, mądre i radosne. Większość gimnazjalistów zostaje potem w liceum, są świetnie przygotowani, znają nas, łatwo przygotować ich do olimpiad i egzaminów DSD, Delf. Tworzymy jedną wielką rodzinę. Lubię moich nauczycieli, niektórzy z nich stracą pracę lub przynajmniej godziny, a na pewno zapał. Ja też. Co z naszymi klasami dwujęzycznymi? Gimnazjum z sześcioma godzinami języka obcego w tygodniu dawało podwalinę pod dwujęzyczność w liceum. Czy podstawówki są przygotowane do takiego nauczania?Nie mam w naszym starym, pięknym budynku dość miejsca, by otworzyć ciąg 5-8 u nas , poza tym dzieci są jeszcze wtedy za małe, by samodzielnie przyjeżdżać na Sienkiewicza. W ten pierwszy ( dla dzieci, bo my wszyscy jeszcze jesteśmy w szkole) dzień wakacji dostaliśmy od naszej pani minister wiadomość smutną, oto lata naszej pracy, zaangażowania idą na marne, dobra zmiana chce zniszczyć naszą „Trójkę”. – tłumaczy

Pomysł likwidacji gimnazjów ma też oczywiście swoich zwolenników, którzy uważają ten etap edukacji za niepotrzebny. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

...

Zobacz również