Dziś rano polskie media obiegły smutne wiadomości. Nie żyje były prezydent UEFA

Dziś rano polskie media obiegły smutne wiadomości. Nie żyje były prezydent UEFA Źródło: .

Wiadomości o śmierci słynnego działacza wstrząsnęły światem sportu. Kibice są w szoku, wszyscy wspominają wybitnego człowieka, który przez blisko dwie dekady stał na czele UEFA.

Wiadomości o śmierci byłego prezydenta UEFA, Lennarta Johanssona podała Szwedzka Federacja Piłkarska. Oficjalna przyczyna śmierci nie jest znana, choć wiadomo było, że działacz długo chorował. Świat sportu jest w żałobie.

Wiadomości o śmierci wstrząsnęła światem futbolu. Był wybitnym działaczem

Lennart Johansson miał 89 lat. Karierę futbolowego działacza rozpoczął w Szwecji, gdzie zarządzał klubem AIK Solna. W 1985 wybrano go na prezesa krajowej federacji piłkarskiej. Już pięć lat później został prezydentem UEFA. Pozostał nim przez blisko dwie dekady. Został wybrany w 1990 roku na kongresie na Malcie, zastąpił wtedy Francuza Jaques'a Georges'a. Na czele federacji stał przez cztery kolejne kadencje. Walkę o piątą przegrał w 2007 roku z Michelem Platinim. Nie był to jednak koniec jego obecności w europejskiej piłce. W uznaniu zasług został mianowany prezesem honorowym, brał udział w posiedzeniach Komitetu Wykonawczego.

Szwed pełnił także stanowisko wiceprezydenta FIFA, kierował komitetami przygotowawczymi do mistrzostw świata w Korei i Japonii (2002 rok) i Niemczech (2006 rok). Ubiegał się o prezydenturę w światowej federacji, jednak w 1998 przegrał wybory na rzecz Seppa Blattera.

UEFA żegna zasłużonego prezydenta. Minuta ciszy przed meczami

Johannson jest wspominany z dużą sympatią i szacunkiem, pozostał w pamięci jako wybitny działacz - to on odpowiadał za zrewolucjonizowanie UEFA i wielki sukces finansowy organizacji. To za jego kadencji doszło do reformy rozgrywek o europejskie puchary. W jej efekcie powstała elitarna Liga Mistrzów, która przynosi federacji rokrocznie ogromne zyski.

Z całego świata dobiegają kondolencje. 

- Był oddanym miłośnikiem i sługą piłki nożnej, który swojej pasji poświęcił całe życie. Światowa piłka nożna zawsze będzie mu wdzięczna za wszystko, co osiągnął - napisał obecny prezydent UEFA Aleksander Ceferin. Federacja informuje, że najbliższe mecze międzynarodowe, rozegrane w ramach Ligi Narodów, eliminacji mistrzostw świata i rozgrywek młodzieżowych u-21, zostaną poprzedzone minutą ciszy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ZOBACZ TAKŻE

  1. Uwielbiany aktor "M jak Miłość" zmarł na raka trzustki. Wiadomość o jego śmierci zszokowała fanów
  2. TVN ZWOLNIŁ jedną ze swoich największych gwiazd! Co teraz z jej programami?! Jest oficjalne oświadczenie
  3. Julia Wieniawa już niedługo straci pracę! Sensacyjne doniesienia mediów, ogromne pieniądze w tle
  4. Wstrząsające doniesienia o głównym dostawcy mięsa Biedronki. Przez afrykański pomór świń ma ogromne problemy
  5. Druzgocąca wiadomość z "Na wspólnej". Jeden z bohaterów nie żyje, nagła, niespodziewana tragedia
  6. Księżna Kate miała nietęgą minę. Nagle na balu pojawiła się kochanka Williama, szokujące doniesienia mediów

Źródło: Sportowe Fakty

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News