Ministerstwo Zdrowia zwołało sztab kryzysowy. W popularnym leku wykryto rakotwórczą toksynę

Ministerstwo Zdrowia zwołało sztab kryzysowy. W popularnym leku wykryto rakotwórczą toksynę Źródło: pixabay/stevepb

Niepokojące wiadomości z Ministerstwa Zdrowia. Okazało się, że w popularnym leku, który na co dzień przyjmuje mnóstwo Polaków, znaleziono toksynę, która może powodować choroby nowotworowe.

Ministerstwo Zdrowia podało wiadomości, że bardzo popularny lek jest skażony. Codziennie sprzedaje się od 1,2 do 2 milionów opakowań, wielu Polaków musi go spożywać. Teraz wszystkie partie będą musiały być wycofane - zwołano w tej sprawie sztab kryzysowy.

Niepokojące wiadomości od Ministerstwa Zdrowia. Popularny lek skażony

Okazuje się, że w lekach zawierających metforminę znaleziono substancję NDMA, czyli związek chemiczny, który może powodować choroby nowotworowe. Skażony lek przyjmuje niemal 2 miliony Polaków, w tym osoby chore na cukrzycę, zespół policystycznych jajników, czy insulinoodporność. Pacjenci po tym komunikacie są spanikowani: nie wiedzą co zrobić, obawiają się zarówno przyjmowania leków, jak i ich wycofania.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się w tej sprawie zwołać sztab kryzysowy. Wydano po nim specjalny komunikat. Jak stwierdził, na konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski, odstawienie leku może mieć gorsze skutki niż jego dalsze zażywanie.

- Podkreślam, to nie zanieczyszczenie, a efekt uboczny produkcji. Agencja będzie analizowała sytuację na bieżąco. Jeśli stwierdzi zagrożenie dla pacjentów, poinformuje nas o tym, a my wycofamy z rynku polskiego lek. Komunikat EMA nie jest alarmistyczny. Polskie służby analizują ciągle i będą analizowały kolejne partie leków - mówił Szumowski.

W jednym z krajów lek już wycofano. W Polsce dalej nie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Diabetycy i przyjmujący leki z metforminą są kompletnie zdezorientowani. Na internetowych grupach wiele osób pisze, że nie wierzy ministerstwu zdrowia. Lekarze raczej popierają zdanie ministra zdrowia, twierdząc, że gorsze skutki będzie miało odstawienie leków.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany muzyk. Miał 27 lat, przyczyny są niejasne
2. Nie żyje gwiazda polskiego "Mam Talent". Druzgocące wiadomości obiegły media

Leki skażone NDMA są produkowane w Chinach i trafiały nie tylko do Polski, ale także na inne rynki. W Singapurze, który odznacza się obecnie najlepszą według wskaźników opieką medyczną, zdecydowano się na wycofanie leków z metforminą: tabletek Glucient XR oraz Meijumet. Na razie nie wiadomo jaka ostateczna decyzja zapadnie w Polsce.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Anna Lewandowska prosi fanów o pieniądze. Kwota ścina z nóg, sprawa jest ważna i pilna
  2. Na jaw wychodzą kolejne, porażające kulisy morderstwa Filipka. Ojciec chłopca przed śmiercią szukał pomocy na policji, ale to nie wszystko
  3. Co mówi o Tobie kształt małego palca? Będziesz zdumiony, jakie cechy ujawnia, nawet te, do których w życiu się nie przyznasz
  4. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  5. Zasiłek dostaną jedynie WYBRANI. Kontrole przetrzepią wam kieszenie

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł