Wiadomo kto zastąpi Tuska na stanowisku "prezydenta Europy"

Wiadomo kto zastąpi Tuska na stanowisku "prezydenta Europy" Źródło: fot. pixabay / wikimedia

Od kilku tygodni z pierwszych łam gazet i portali nie schodzi temat przyszłości Donalda Tuska w Radzie Europejskiej. Większość komentatorów politycznych oraz polityków znających kuluary brukselskich rozgrywek nie ma wątpliwości, że były premier Polski nie ma już szans na reelekcję. Ich stanowisko potwierdza również fakt, iż wiadomo już kto najpewniej zastąpi Tuska na stanowisku "prezydenta Europy".

Jak przekonują polityczni komentatorzy i politycy, przyszłość Donalda Tuska w szeregach brukselskich włodarzy jest już przesądzona i nie są to dobre wieści dla byłego premiera Polski. Wszystko przez nieformalny układ jaki zawierają każdej kadencji największe frakcje w Parlamencie Europejskim tj. dzielenie się najważniejszymi stanowiskami mniej więcej po równo, który został zaburzony.

Chadecy (frakcja, do której należy były premier Polski) zajmują aktualnie trzy najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej tj. szefują Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Europejskiej.

To oznacza, że - zgodnie ze wspomnianym układem - socjalistom należy się jedno z nich. A to właśnie kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej zmierza ku końcowi. Naturalne więc, że to właśnie to stanowisko dostaną socjaliści.

Wiadomo już nawet kto najprawdopodobniej zajmie miejsce Donalda Tuska. Francuskie media są niemal pewne, że nowym "prezydentem Europy" będzie Francois Hollande. Z informacji jakie udało im się uzyskać wynika, że wybór został już przypieczętowany i czeka jedynie na oficjalne potwierdzenie podczas głosowania w połowie bieżącego roku.

Wcześniej pojawiały się także inne nazwiska europejskich socjalistów. Wśród kandydatów na następcę Tuska znaleźli się m.in. była premier Danii, Helle Thorning-Schmidt, były kanclerz Austrii, Werner Faymann oraz Martin Schulz. Ten ostatni obejmie jednak szefowanie nad europejską dyplomacją.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News