Ile dać w kopercie na wesele? Będziesz zdziwiony jakie obowiązują reguły, są bardziej skomplikowane niż się wydaje

Ile dać w kopercie na wesele? Będziesz zdziwiony jakie obowiązują reguły, są bardziej skomplikowane niż się wydaje Źródło: Pexels.com / Jeremy Wong

Wesele wiąże się ze sporymi kosztami. Płacą nie tylko państwo młodzi i ich rodzice, ale też goście. Kupno nowej sukienki, makijaż i fryzura to duże wydatki. Oprócz tego trzeba coś włożyć do koperty, a goście zawsze się zastanawiają, jaka kwota będzie odpowiednia.

Wesele spędza sen z powiek nie tylko nowożeńcom, ale też ich gościom. Zaproszonych ciągle nurtuje to samo pytanie, które przed każdym przyjęciem wraca jak bumerang:  ile włożyć do koperty, żeby nie popełnić gafy? Eksperci zdradzają, czym należy się kierować przy ustalaniu sumy dla młodej pary. Wiele osób może się zdziwić.

Wesele to spory wydatek - goście mają to na uwadze, wkładając pieniądze do kopert

Pary młode zazwyczaj w zaproszeniach zaznaczają, co chcieliby otrzymać w prezencie ślubnym. Najczęstszym zestawem są wino lub kwiaty. Nierzadko zdarza się też, że nowożeńcy w ramach prezentu zachęcają do wsparcia konkretnej organizacji charytatywnej. Natomiast nigdy nie sugerują kwoty pieniężnej, którą chcieliby otrzymać.

Ilość pieniędzy podarowanych młodej parze powinna zależeć od 3 czynników: wystawności wesela, zamożności gości i stopnia pokrewieństwa z nowo poślubionymi. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik, to na koszt przyjęcia składa się jego miejsce, jedzenie, nocleg dla gości i ich transport. Ceny idą w górę, kiedy nowożeńcy planują poprawiny. W Polsce przyjęło się, że jeśli idziemy na imprezę z osobą towarzyszącą, to do koperty wypada włożyć 500 złotych. 

WIĘCEJ TEKSTU POD GALERIĄ

Wesele najwięcej kosztuje rodziców. To oni często są organizatorami przyjęcia. Z kolei rodzice chrzestni dają około 1000 zł. Niektórzy z nich dokupują do tego jakiś drobny upominek. Natomiast dziadkowie i rodzeństwo powinni podarować minimum 500 zł. Wujkowie i kuzyni są następni w kolejce - przyjmuje się, że przyzwoita dla nich suma pieniędzy włożonych do koperty to 300-400 zł. 

Dzisiaj grzeje: 1. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko

2. Polsat przekazał informacje o koszmarnym wypadku. Daniel Olbrychski został przewieziony do szpitala

Ile pieniędzy powinien wręczyć przyjaciel? 

Osoby niespokrewnione z parą mają mniejszy wydatek. Koperta z 300 zł nie powinna być dla nich nietaktem. Przyjaciele, oprócz pieniędzy, najczęściej składają się na prezent. To oni najwięcej wiedzą o pasjach i przyzwyczajeniach młodej pary. Nierzadkim podarunkiem są różnego rodzaju vouchery, które po weselu pozwolą nowożeńcom zrelaksować się i nareszcie spędzić czas sam na sam. Aktywnie czy spokojnie - to już zależy od ich preferencji. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka
  2. Tragedia za kulisami Eurowizji Junior w Gliwicach. Uczestnik pilnie przewieziony do szpitala
  3. Bolała ją głowa przez 9 miesięcy. Lekarze otworzyli jej czaszkę i zwaliło ich z nóg
  4. Daniel Olbrychski miał wypadek
  5. Lidl pospiesznie wycofuje ze sprzedaży podstawowy produkt. Może wywołać raka

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News