Ile dać na wesele w 2019 roku? Sumy mogą Was naprawdę zdziwić

Ile dać na wesele w 2019 roku? Sumy mogą Was naprawdę zdziwić Źródło: Unsplash / Wu Jianxiong

Wesele może być stresujące nie tylko dla zmagającej się z organizacją całego wydarzenia pary młodej, lecz także dla zaproszonych gości. Weselnicy bowiem zawsze zadają sobie jedno, istotne pytanie - ile pieniędzy wypada dać nowożeńcom w prezencie? Obowiązujące stawki z pewnością wielu zdziwią.

Wesele wiąże się z wydatkami - nie tylko dla pary młodej. Goście także gorączkowo zastanawiają się, co wręczyć młodym w prezencie. Obecnie nowożeńcy bardzo ułatwiają swoim gościom to zadanie i w zaproszeniach często sugerują w zgrabny sposób, że liczą na podarki "mieszczące się w kopertach". To jednak nie rozwiązuje problemu zaproszonych. Pojawia się nowe pytanie - ile pieniędzy wypada wręczyć młodej parze, by się nie ośmieszyć.

Wesele nadchodzi. Ile włożyć do koperty

Nie ma jednej, odgórnie ustalonej przez zasady savoir-vivre'u, kwoty, jaka powinna znaleźć się w kopercie wręczanej po ślubie parze młodej. Weselnicy nie chcą popełnić gafy i dlatego nieraz inwestują w swój udział w weselu dość spore kwoty. Warto jednak rozpatrzeć kilka czynników.

Po pierwsze, można zwrócić uwagę na wystawność wesela, na które jest się proszonym. Prezent w formie gotówki jest bowiem najprostszym sposobem na to, by koszt organizacji zwrócił się młodym. Wielu gości uzależnia więc swą hojność od szacunku, ile para wyda na zabawę oraz jaki będzie koszt "talerzyka", a więc jednego gościa. Jeśli impreza odbywa się w lokalu, to można stawiać, iż koszt ten wynosi od 150 do 200 złotych. W takim przypadku, w kopercie powinno znaleźć się przynajmniej 250 złotych na osobę, a parze wypadałoby wręczyć 500-600 złotych.

Rodzina jest bardziej hojna. Pokrewieństwo też jest istotne

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Innym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu wręczanej sumy, jest stopień relacji, jakie wiążą gościa z młodą parą. To najbliższa rodzina powinna być najbardziej hojna i dać w kopercie najwięcej. Zazwyczaj rodzice chrzestni wkładają do koperty około 1000 złotych. Dziadkom i rodzeństwu wypada przeznaczyć na prezent minimum 500 złotych.

Dla członków dalszej rodziny - wujków, kuzynów - nie będzie nietaktem, jeśli wręczą młodym około 400 złotych. Najwięcej wątpliwości mają w tym temacie przyjaciele pary młodej. Choć nie są spokrewnieni, nierzadko łączy ich z nowożeńcami większa zażyłość, niż dalekich wujków. W przypadku przyjaciół i znajomych młodzi nie powinni się obrazić za prezent w wysokości 300 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Jackowski zapowiedział "chemiczną zagładę" Ziemi. Twierdzi, że jest tylko jeden sposób aby ją powstrzymać

2. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady

Najważniejsze jednak jest to, na ile stać gościa weselnego. Ludzie boją się popełnić nietakt i starają się zawyżyć kwotę daru na ile się da, lecz przecież nie o to powinno chodzić. Ślub nie jest okazją do porównywania portfeli, a dzielenia radością z nowożeńcami. Może brzmi to górnolotnie, ale trzeba mieć świadomość, że zaproszenie zostało wręczone, bo dla młodych liczyła się obecność, a nie wręczony prezent.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najbardziej TOKSYCZNE połączenia znaków zodiaku! Te pary NIGDY nie będą ze sobą szczęśliwe
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Ksiądz prawie zemdlał ze wstydu
  3. Tak wyglądało ostatnie pożegnanie Anny Przybylskiej z dziećmi. Mamy serca rozbite na kawałeczki
  4. Koszmarny wypadek na Mazurach. Nieoficjalne: Mąż Agnieszki Szulim ofiarą
  5. Do drzwi Agnieszki zapukała żona jej kochanka. Oniemiała, gdy usłyszała propozycję kobiety

Źródło: Express Ilustrowany

Następny artykuł