Węgry wstrząśnięte. To koniec Orbana?! Olbrzymia porażka

Węgry wstrząśnięte. To koniec Orbana?! Olbrzymia porażka Źródło: Fot. Wikimedia Commons

Sensacja na Węgrzech. To co się stało, jest dla tamtejszej opinii publicznej prawdziwym wstrząsem. Tego nikt się nie spodziewał.

Być może mamy do czynienia z początkiem końca Viktora Orbana. To potężna porażka dla premiera Węgier.

To koniec Orbana?!

ZOBACZ TAKŻE: Węgry przyjęły rezolucję dot. Polski! Wiele wskazuje na to, że zbliżające się wybory parlamentarne, zaplanowane na 8 kwietnia mogą wstrząsnąć węgierską sceną polityczną. Choć na razie nikt nie wierzy w taki scenariusz, pierwszy symptomy przełamania dominacji formacji Viktora Orbana już są. Chodzi o sromotną porażkę Fideszu w miejscu uznawanym za bastion ugrupowania Orbana. Wczoraj w miejscowości Hodmezovasarhely odbyły się przedterminowe wybory na burmistrza tego miasta. Wynik zwalił wszystkich z nóg.

Początek końca Fideszu?

ZOBACZ TAKŻE: Co tam się dzieje?! Na ulice Węgier wyjechały czołgi Okazało się, że wygrał tam kandydat opozycji, która do tej pory była w całkowitej defensywie. Przegrana partii Orbana w Hodmezovasarhely szokuje o tyle bardziej, iż w poprzednich wyborach parlamentarnych Fidesz miał tam poparcie powyżej 60%! Opozycyjny kandydat Peter Marki-Zay zdobył 57,5% poparcia pokonując tym samym konkurenta, którym był przedstawiciel sprawującego na Węgrzech władzę Fideszu Zoltan Hegedus. Polityk ten uzyskał 41,5% głosów. Jak uznają eksperci, przyczyna tak dobrego wyniku kandydata opozycji upatrywana jest w wysokiej frekwencji i sojuszu opozycji wokół jednego kandydata. Obecnie, na kilka tygodni przed kwietniowymi wyborami do parlamentu sondaże dają Fideszowi aż 54% poparcie. Daleko z tyłu są kolejne ugrupowania. Jobbik cieszy się poparciem 13%, na koalicję Węgierskiej Partii Socjalistycznej oraz partii Dialog zagłosować chce 10% obywateli, Polityka Może Być Inna oraz lewicowa Koalicja Demokratyczna mają po 8% poparcia. Źródło: fakty.interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News