O bezwizowy ruch ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Polska stara się od lat. Zniesienie wiz wielokrotnie obiecywał Barack Obama, jednak okazało się to zwykłym kłamstwem politycznym.

Teraz, podobną deklarację mogliśmy usłyszeć od doradcy Donald Truma. William „Bill” Ciosek zapowiedział, że zniesienie wiz dla Polaków znajduje się w grupie priorytetów prezydenta elekta. Jeśli wierzyć Billowi, Donald Trump będzie starał się o zniesienie wiz już w pierwszych 100 dniach urzędowania.

– Zniesienie wiz musi co prawda zatwierdzić Kongres, ale Trump zaliczył to do priorytetów w ciągu pierwszych stu dni urzędowania. Ponieważ Polska i USA będą za Trumpa bliskimi naturalnymi sprzymierzeńcami, mającymi podobną antyglobalistyczną filozofię, tak że inne postulaty Polaków mają szanse stać się rzeczywistością – wyjaśniał.

Według doradcy prezydenta, Trump podziela niektóre z ideałów, którymi kieruje się obecny rząd. Choć brzmi to absurdalnie, z wypowiedzi Billa wynika, że migrację pomiędzy dwoma krajami miałby ułatwić sceptyczny stosunek do imigrantów ze strony obu państw. To właśnie tak część komentatorów interpretuje słowa o „ochronie granic” oraz „tożsamości narodowej i kultury”.

– Trump podziela poglądy rządu polskiego na temat ochrony granic, historii, dziedzictwa, wartości duchowych i religijnych, tożsamości narodowej oraz kultury […] Trump będzie taki jak Reagan. Obiecał wzmocnić amerykańską siłę militarną. Wierzy w budowanie pokoju poprzez siłę. Potężna militarnie i gospodarczo Ameryka zagwarantuje bezpieczeństwo także Polsce, Europie Wschodniej i NATO.

źródło: polsat

...

Zobacz również