Jak poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, Stolica Apostolska zakazała biskupowi Juliuszowi Paetzowi uczestnictwa w uroczystej mszy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskup senior był kilka lat temu bohaterem głośnego skandalu seksualnego, który do tej pory nie został wyjaśniony. 

Jak informowaliśmy wcześniej, według ustaleń dziennikarzy bp. Paetz miał pojawić się na uroczystej mszy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Archikatedrze Poznańskiej gdzie będzie również prezydent Andrzej Duda i najważniejsi polscy politycy. Z uwagi na przeszłość katolickiego hierarchy jego obecność u boku głowy państwa oraz najważniejszych duchownych wzbudziła wiele kontrowersji, do tego stopnia, że Stolica Apostolska postanowiła zakazać mu pojawienia się na uroczystościach.

 – Po raz kolejny Nuncjusz Apostolski przypomniał dziś osobiście abp. Juliuszowi Paetzowi dyspozycję, jaką otrzymał trzy lata temu, żeby powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach. […] Trudno sobie wyobrazić, aby nie było to zachowane podczas celebracji z udziałem Legata Papieskiego, nie mówiąc już o wizycie Ojca Świętego w Polsce z okazji ŚDM – czytamy w komunikacie biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak ujawnił ponadto rzecznik Archidiecezji Poznańskiej, w sprawie ewentualnej obecności bp. Paetza na uroczystościach zainterweniował sam Watykan, który w wysłanej do Poznania korespondencji stanowczo zakazał przyjmowania oskarżanego o molestowanie seksualne biskupa na uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz innych ważnych uroczystościach kościelnych.

Głośno o biskupie Paetzu zrobiło się kilka lat temu po artykule „Rzeczpospolitej”, która ujawniła, że dopuszcza się on molestowania seksualnego podległych mu księży i kleryków. Według „RP” skłonności katolickiego hierarchy były tajemnicą poliszynela i nikt na to nie reagował. W reakcji na medialną burzę jaka się rozpętała wokół jego osoby, Paetz został odwołany ze stanowiska w 2002 roku.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Zobacz również


bh, źródło: onet