Wielkimi krokami zbliża się termin przybycia papieża Franciszka do Armenii – kraju, który jako pierwszy na świecie przyjął chrześcijaństwo. Franciszek spędzi na Kaukazie 3 dni, a wizyta rozpocznie się 24 czerwca. Oczekuje się, że w jej trakcie papież odwiedzi Cicernakaberd – kompleks pomnikowy w Erywaniu, który jest poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego na Ormianach przez Turków. Według różnych szacunków Imperium Osmańskie wymordowało na początku XX wieku aż 1,5 miliona Ormian. Niestety, sądząc po komentarzach służby prasowej Watykanu, Franciszek nie użyje słowa „ludobójstwo”, aby nie urazić tym stwierdzeniem Turków.

Co ciekawe, jeszcze w kwietniu 2015 roku papież otwarcie nazywał wspomnianą zbrodnię ludobójstwem. Franciszek pokusił się nawet o stwierdzenie, że wspomniane wydarzenie było „pierwszym ludobójstwem XX wieku” oraz wezwał społeczność międzynarodową do „zaleczenia rany, która nie goi się od ponad stu lat”. Po tych słowach władze Turcji zdecydowały się odwołać swojego ambasadora z Watykanu, który powrócił na swoje stanowisko dopiero w lutym tego roku.

Wygląda na to, że w celu uniknięcia kolejnych tarć na linii Ankara-Watykan, Stolica Apostolska zdecydowała się na zupełne przemilczenie problematycznej kwestii. Kompleks w Cicernakaberd, którego oficjalna nazwa brzmi „Muzeum i Miejsce Pamięci Ludobójstwa”, został zapisany w materiałach służby prasowej Watykanu jako „miejsce pamięci masakry”, a samo ludobójstwo zostało ochrzczone „wielką zbrodnią”.

Jaki jest sens w obsesji ze słowem „ludobójstwo” i zadawaniu wszystkich pytań tylko na ten temat? Wiemy co się tam zdarzyło. Nikt z nas nie zaprzecza, że była to straszna masakra. Zdajemy sobie z tego sprawę. Odwiedzimy muzeum właśnie w celu przypomnienia o tym, ale nie chcemy żeby ten fakt stał się pretekstem do politycznych i ideologicznych dyskusji” – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – Federico Lombardi.

Ludobójstwo Ormian było zbrodnią dokonaną na ludności ormiańskiej w ówczesnym Imperium Osmańskim podczas I wojny światowej. Ocenia się, że w jego wyniku zginęło około 1,5 miliona ludzi. Zbrodnia ta jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. 24 kwietnia każdego roku społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Józef Gawron, vesti.ru

...

Zobacz również