Watykan krytykuje Polskę tuż przed ŚDM. Chodzi o muzułmanów

Watykan krytykuje Polskę tuż przed ŚDM. Chodzi o muzułmanów Źródło:

Watykan postanowił skrytykować Polskę tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży i przyjazdem do Polski papieża Franciszka. Chodzi w głównej mierze o nastawienie do imigrantów, a przede wszystkim muzułmanów. 

Watykan krytykuje Polskę za podsycanie strachu przed muzułmanami przez część politycznych środowisk. W wiadomości przesłanej do polskich biskupów Watykan nazywa nasz kraj homogenicznym etnicznie, a sam fakt imigracji ludzi z innych kultur czymś nowym dla przeciętnego Polaka.

W stanowisku czytamy, że w Polsce mieszka jedynie 0,4 proc. obcokrajowców, a w społeczeństwie panuje wielki strach przed "obcymi".

W watykańskim stanowisku opublikowanym tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży czytamy, że ów strach wynika z braków w debacie publicznej, skomplikowanych procedur migracji i niepełnego programu nauczania, który ma pomijać kwestie religijnego, rasowego i kulturowego zróżnicowania świata, przez co Polacy mają mieć zniekształcone spojrzenie na imigrantów.

W stanowisku czytamy, że lęki są podsycane przez część partii i "nieodpowiednie wypowiedzi polityków". Watykan pisze również o "sztucznym lęku" przed "muzułmanami, których przecież mieszka wielu w graniczących z Polską Niemczech."

Watykan pochwalił polski Kościół za zebranie ponad 1,2 miliona euro na pomoc uchodźcom., jednak podkreślił, że jest wiele kwestii spornych między papieżem a hierarchami. Papież Franciszek uczynił z pomocy imigrantom kluczową kwestią swego pontyfikatu. Watykan podkreśla, że polscy biskupi są związani z Prawem i Sprawiedliwością, czyli partią, która nie zgodziła się na kwotowy system relokacji uchodźców i jest niechętna imigrantom.

vatican insider

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News