"Ksiądz, który ma dziecko, powinien się nim zająć". Watykan grzmi na duchownych

"Ksiądz, który ma dziecko, powinien się nim zająć". Watykan grzmi na duchownych Źródło: .

Watykan odniósł się do duchownych z potomstwem. Wyznaczył im plan działania w przypadku, kiedy podczas posługi kościelnej urodzi im się dziecko. Słowa płynące ze Stolicy Apostolskiej są jednoznaczne, ksiądz ma być ojcem i brać udział w wychowaniu.

Watykan wziął się za sprawy księży na całym świecie. Podjęta została decyzja, jak powinien się zachowywać duchowny w przypadku, gdy ma potomstwo. Tematyka dzieci księży od wielu lat była zamiatana pod dywan. Jednak teraz, kiedy na jaw wychodzi wiele spraw związanych z takim modelem rodziny, Kościół musi zareagować, żeby dziecka nie wychowywało tylko jedno z rodziców, matka, jak było do tej pory .

Nie tylko w Polsce, ale i za granicami naszego kraju zdarza się, że ksiądz wchodzi w bliższe relacje z kobietą. Czasem z takich związków rodzą się dzieci, choć to wyjątkowo rzadkie sytuacje. Kościół przygotował dokument, który opisuje jak należy się zachować w takim przypadku. 

Watykan deleguje księży na tatusiowe 

Zarówno w dokumencie zatwierdzonym przez Watykan, jak i w prywatnych rozważaniach obecnego papieża Franciszka, rola ojca jest przy dziecku. Niezależnie od tego, kto jest tym ojcem, nawet, jeśli jest nim ksiądz. Mężczyzna ma obowiązek wychowywać swoje dziecko, aby matka nie została sama z synem czy córką.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Obecność dzieci w dokumentacji dotyczącej dyspensy z obowiązków kapłańskich była praktycznie traktowana „automatycznie” jako powód do szybkiego przedstawienia Ojcu Świętemu przypadku w celu przyznania dyspensy. Usiłuje się zatem zrobić wszystko, co możliwe, aby dyspensa z obowiązków kapłańskich została przyznana w jak najkrótszym terminie – w ciągu kilku miesięcy – tak aby kapłan, mógł towarzyszyć matce w wychowaniu dzieci. Tego typu sytuacja jest uważana za „nieodwracalną” i wymaga od kapłana odejścia ze stanu duchownego, nawet jeśli on sam uważa się za zdolnego do pełnienia posługi. W przybliżeniu szacuje się, że 80 proc. wniosków o dyspensę jest związana z obecnością dzieci, które jednak często zostały poczęte już po porzuceniu kapłańskiej posługi - twierdzi kard. Beniamino Stella. 

Nie trzeba więc czekać do 40. urodzin by zrezygnować z kapłaństwa. Papież może udzielić dyspensy księdzu, który został ojcem przed osiągnięciem tego wieku. Wszystko zależy od złożonego przez duchownego wniosku.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Straszne doniesienia z polskiej miejscowości. Fragmenty aut porozrzucało na długości 200 metrów

- Niekiedy zdarza się, że biskupi i przełożeni zakonni zgłaszają sytuacje kapłanów, którzy nie zamierzają prosić o dyspensę, nawet jeśli mają dzieci, zwłaszcza w sytuacji, gdy wygasła więź uczuciowa z ich matką. Są niestety biskupi i przełożeni, którzy sądzą, że w takich przypadkach taki kapłan, zabezpieczywszy pod względem ekonomicznym potomstwo i po przeniesieniu na inne miejsce, może kontynuować swą posługę - podkreśla Stella.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historii
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Zainstalował kamerę i wyszedł. Pies nie wiedział, że się nagrywa. Obejrzał miażdżące serce nagranie, już nigdy nie zostawi zwierzaka samego
  4. Jest nagranie. Mężowi Meghan Markle puściły nerwy przy wszystkich
  5. Pierwszy raz wzięła na ręce szczeniaka. Szybko zaczęła łapać się za brzuch ze śmiechu przez reakcję zwierzaka

źródło: aleteia.org

Następny artykuł