Po tym, jak Brytyjczycy zadecydowali w referendum, że opuszczą Unię Europejską, świat polityki zadrżał. Zdaniem ministra spraw zagranicznych, brexit to przede wszystkim porażka UE.

– Trzeci równoległy proces, który my uważamy jako Polska i wiele innych krajów również, ale nie wszyscy podzielają tę opinię, który się powinien toczyć równolegle, to proces reformy Unii Europejskiej, bo nie można mówić, że Brexit, jeśli dojdzie do skutku, to jest tylko i wyłącznie fanaberią Brytyjczyków. To jest również błąd Unii Europejskiej, która pozwala sobie stracić z członkostwa takie państwo, jak Wielką Brytanię, która jest drugą gospodarką europejską i piątą gospodarką na świecie, mocarstwem nuklearnym, członkiem Rady Bezpieczeństwa – mówił Witold Waszczykowski.

Więc jeśli Unia przez lata całe myślała o rozszerzaniu się dalszym, o tym, jak przyjąć Turcję, jak przyjąć Ukrainę, inne kraje, bałkańskie, a w tym czasie traci tak poważnego członka, no to jest coś nie w porządku z Unią Europejską. I tutaj trzeba równolegle w tym trzecim procesie się zastanowić, jak zreformować Unię Europejską – dodaje.

Waszczykowskiego zapytano również o tematy, jakie Beata Szydło podejmie podczas rozmowy z Beatą Szydło. Jego zdaniem obie Panie będą rozmawiać o uchodźcach, brexicie oraz wprowadzeniu w życie postanowień niedawnego szczytu NATO.

źródło: wprost

...

Zobacz również