Odważna akcja aktywistek z Warszawy, przebrały pomnik Nike za postać z filmu. Tym razem przesadziły?

Odważna akcja aktywistek z Warszawy, przebrały pomnik Nike za postać z filmu. Tym razem przesadziły? Źródło: Pixabay/Gregorius71

Warszawa, z racji bycia stolicą, często jest miejscem różnych happeningów. Tym razem aktywistki wykorzystały do swojej akcji słynny pomnik. Warszawska Nike zmieniła się nie do poznania.

Warszawa słynie z wielu pomników, a duża część z nich upamiętnia ludzi walczących podczas II wojny światowej. Jedną z najsłynniejszych rzeźb stolicy jest monument stojący przy ulicy Nowy Przejazd, przedstawiający półleżącą postać kobiety, dzierżącą uniesiony nad głową miecz. Warszawska Nike. Do jej widoku przywykli już wszyscy, jadący Aleją Solidarności w stronę Starego Miasta. Jednak 4 czerwca mogli przecierać oczy ze zdumienia. Pomnik mocno się bowiem zmienił.

Warszawa: słynny pomnik przebrany przez aktywistki

Pomnik Bohaterów Warszawy, bo tak brzmi oficjalna nazwa monumentu, został przebrany w ramach akcji zorganizowanej przez aktywistki określające siebie per "Czarne Szmaty". Kobiety przygotowały dla Nike kostium Wonder Woman. Komiksową superbohaterkę powołało do życia wydawnictwo DC Comics, w ostatnim czasie postać zyskała ogromna popularność dzięki filmowi, w którym zagrała ją Gal Gadot. Nike odziana została w charakterystyczny czerwono-złoto-niebieski kostium. Design z komiksów uzupełniono o Orła Białego. Zmieniono także napis na cokole - literkę L w haśle "Wolna Polska" zastąpiono literą J, motyw przewodni protestu brzmiał więc "Wojna Polska". 

Nike niesie pokój. Aktywistki tłumaczą swój przekaz

Kolektyw akcjonistyczny Czarne Szmaty założyły cztery aktywistki w październiku 2016 roku. Jak same o sobie mówią, działają w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej. Ich pierwszą akcją było zablokowanie ulic miasta czarną szmatą podczas strajku kobiet. Od tamtej pory aktywistki co jakiś czas urządzają happeningi, których celem jest wywołanie emocji i refleksji. Głównie chodzi o walkę o prawa kobiet. Jaki był cel najnowszego happeningu?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Ta bohaterka wykorzystuje symbole, które są nam bliskie, rodzime. Ona jest z nas, my jesteśmy stąd. I jest boginią walki, ale walczy po to, by nieść pokój - czytamy wyjaśnienie aktywistek na portalu Warszawa Nasze Miasto.

Trudno powiedzieć, by tym razem ich inicjatywa przyniosła większe zainteresowanie. Z pewnością jest ciekawym materiałem do przemyśleń dla marketingowców. Premiera drugiej części "Wonder Woman" zapowiadana jest na 2020 rok.

(fot. fb.com/CzarneSzmaty

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytura Henryki Krzywonos jest GIGANTYCZNA! Legenda Solidarności opływa w bogactwo. Zdębiejecie na widok tych kwot!
  2. Małgorzata Kożuchowska pokazała partnera. Fani OSŁUPIELI wiedząc kim jest
  3. Kończy się amerykański sen Julii Wieniawy? Właśnie straciła kontrakt za PÓL MILIONA złotych
  4. Gwiazda Polsatu zrobiła sobie wyjątkowy tatuaż. To symbol jej walki z rakiem
  5. Emeryci wśród posłów żyją jak pączki w maśle. Największa emerytura w Sejmie przyprawia o zawrót głowy
  6. Lepiej się złapcie! O dzieciach Wiśniewskiego zaraz będzie bardzo głośno   

Źródło: Warszawa Nasze Miasto

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News