Pani Wanda brała udział w Powstaniu Warszawskim. W rocznicę powiedziała słowa, które każdy Polak powinien wziąć do serca

Pani Wanda brała udział w Powstaniu Warszawskim. W rocznicę powiedziała słowa, które każdy Polak powinien wziąć do serca Źródło: Jakub Kaminski/East News

Wanda Traczyk-Stawska pojawiła się wczoraj podczas uroczystości związanych z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Słowa, które wypowiedziała, każdy Polak powinien wziąć do serca.

Wanda Traczyk-Stawska była dzieckiem, gdy wybuchła II wojna światowa. Dla 12-letniej dziewczynki był to koniec dzieciństwa. W ostatnim z wywiadów, jakiego udzieliła w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zdradziła, że każdego dnia widziała, co dzieje się w kraju. Wczoraj podczas uroczystości w stolicy, nie relacjonowała dramatycznych wydarzeń. Prosiła o jedną rzecz. 

Wanda Traczyk-Stawska pojawiła się podczas uroczystości wybuchu Powstania Warszawskiego

Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego zjawiła się wczoraj podczas uroczystości zasadzenia drzewa. W korzeniach został wkopany akt erekcyjny izby pamięci. W tym miejscu powstanie izba, upamiętniająca Powstańców. Wśród zgromadzonych warszawiaków, pojawił się także Rafał Trzaskowski.

- Niech to szczególne miejsce przypomina wszystkim o poświęceniu warszawianek i warszawiaków. (...) Niech to będzie również przestroga na przyszłość, że wojna przynosi okropną cenę nie tylko bohaterom, ale też ludności cywilnej, która później musi płacić rachunek czasami przez dziesięciolecia. Dbając o pamięć i przekazując ją naszym dzieciom, róbmy absolutnie wszystko, żeby już nigdy żadne pokolenie Polek i Polaków nie musiało doświadczać losów mieszkańców Warszawy z 1944 r. - powiedział podczas spotkania. Po prezydencie Warszawy głos zabrała Wanda Traczyk-Stawska. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wanda Traczyk-Stawska zwróciła się do Polaków z niezwykle ważnymi słowami

Wanda Traczyk-Stawska, mówiła, że w miejscu, w którym wczoraj się zebrali, planowano, by powstał cmentarz. "Cmentarz nie opowie o sobie bez izby pamięci, bo my umieramy", powiedziała. Następnie wypowiedziała słowa, które każdy Polak powinien sobie wziąć do serca. 

- Tu leżą moi koledzy, którzy byli z różnych ugrupowań, tu leżą i żydzi i bezwyznaniowi, i komuniści. Bo kiedy przyszła chwila wybuchu powstania, byliśmy razem i trwaliśmy razem 63 dni. Niech ta tradycja bycia razem zostanie w Warszawie, żebyśmy razem umieli dbać o to cudowne miasto i o ten skarb, jakim jest ten cmentarz - zaznaczyła.

Dzisiaj grzeje: 1. Z pozoru zwykłe 5 groszy może być warte ogromne pieniądze. Chodzi o jeden szczegół na monecie
2. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
3. Zaskakujące słowa ministra Szumowskiego o obowiązku zakrywania ust i nosa. Nawet problemy z oddychaniem nie są wymówką

Więcej na temat jedności Polaków pojawiło się w wypowiedzi Wandy Traczyk-Stawskiej w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

- My w powstaniu walczyliśmy o godność człowieczą. Ja nie mogę znieść tego, że polski prezydent mówi, że osoby, które mają inne potrzeby seksualne, nie są ludźmi. Czy on wie, że ta młodzież popada w depresję i popełnia samobójstwa? A co czują ich rodzice? - mówiła kobieta. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szarpanina na planie „Top model”. Krupa i Wieniawa nagle zaczęły się kłócić, wszystko zarejestrowała kamera
  2. Szok. Wielka gwiazda nie zagra w Lidze Mistrzów. Piłkarz chce nagle zakończyć karierę, bo przyłapał żonę na zdradzie
  3. Niewiarygodne, jak nieuleczalna choroba zmieniła Boczka z "Kiepskich". Nie przypomina dawnego siebie
  4. Halina Młynkova w końcu ujawniła prawdę o swoim synu. Łzy same lecą z oczu
  5. Jesteś teraz lub wybierasz się na wesele? Fatalna informacja, możesz spodziewać się kłopotów
  6. Przypadkiem znaleźli dryfującą łódź. Zajrzeli do środka i zamarli, natychmiast wyciągnęli telefony
  7. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach     
  8. Dlaczego Sekielski nagle chudnie? Podał lepszą niż wszystkie przepisy Gessler razem wzięte recepturę na zupę z buraka
  9. Niewiarygodne sceny w centrum Warszawy tuż przed godziną „W”. Tysiące osób było świadkami

Źródło: Radio Zet

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News