Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? Wszyscy dookoła umierali, w końcu padło na nią

Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? Wszyscy dookoła umierali, w końcu padło na nią Źródło: YouTube Fundacja Wielki Człowiek

Wanda Rutkiewicz i jej historia wydaje się gotowym scenariuszem na film. Trudno uwierzyć, że życie polskiej himalaistki już od najmłodszych lat było tak dramatyczne. Pomimo wielu przeciwności losu zdobyła sławę i uznanie. Nie poddawała się i mimo iż wszyscy dookoła umierali ona walczyła o to co kochała. W końcu niestety padło i na nią, jej śmierć połączona jest z jej największą pasją.

Wanda Rutkiewicz jest symbolem kobiecego himalaizmu w Polsce. Niestety, jej życie nie było usłane różami i już od najmłodszych lat zmagała się z wielkimi tragediami. Historia jej życia jest wręcz niewiarygodna, tak samo jak okoliczności jej śmierci.

Jak zginęła Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz zginęła w trakcie zdobywania Kanczendzongi. Ostatnim szczytem, na który weszła była Annapurna. Już wtedy znajomi i inni himalaiści zauważali jej słaby stan zdrowia. Odnosiło się to zarówno do jej formy fizycznej jak i psychicznej, dlatego kiedy towarzyszący jej w wyprawie na Kanczendzongę Carlos Carsolio widział jej stan podjął decyzję, że sam zaatakuje szczyt. Polską himalaistkę spotkał wracając i przekonywał ją by ta porzuciła swoje zamiary i wraz z nim wróciła do bazy znajdującej się poniżej. Zdał sobie sprawę, że nie przemówi jej do rozsądku, a stan w jakim znajdowała się Wanda Rutkiewicz nie był najlepszy. Carsolio miał świadomość, że żegna się z nią na zawsze. Do tej pory nie odnaleziono ciała himalaistki, a towarzysz jej ostatniej wspinaczki pisał do rodziny Rutkiewicz list, gdzie starał się wytłumaczyć podjętą przez siebie decyzję.

Wanda Rutkiewicz książka

Życie himalaistki Wandy Rutkiewicz opisane zostało w książce „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” autorstwa Anny Kamińskiej. To tam dowiedzieć możemy się o tragicznej historii jej rodziny. To właśnie tam przeczytać można o ojcu Rutkiewicz, Zbigniew Błaszkiewicz, który został zamordowany w rodzinnej willi w Łańcucie przez gości ludzi wynajmujących w domu część pomieszczeń. W książce opisywany jest także tragiczny los brata Jurka. Dziecko w trakcie zabawy z dwójką kolegów rozrywane jest przez wybuch pocisku artyleryjskiego, czego świadkiem jest zarówno młoda Wanda jak i matka obojga. Według informacji przedstawionych w publikacji resztki ciał chłopców wylądowały wszędzie dookoła, nawet na drzewach. 

Himalaizm

Wiele osób, które znało Wandę Rutkiewicz mówi, że w jej życiu było miejsce tylko na góry. Oddała im się całkowicie i zdobyła aż osiem ośmiotysięczników.

  • Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) - 12 sierpnia 1975 roku

  • Mount Everest (8848 m n.p.m.) - 16 października 1978 roku

  • Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) - 15 lipca 1985 roku

  • K2 (8611 m n.p.m.) - 23 czerwca 1986 roku

  • Sziszapangma (8013 m n.p.m.) - 18 września 1987 roku

  • Gaszerbrum II - 12 lipca 1989 roku (po raz drugi)

  • Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.) - 16 lipca 1990 roku

  • Czo Oju (8201 m n.p.m.) - 26 września 1991 roku

  • Annapurna (8091 m n.p.m.) - 22 października 1991 roku

Źródło: Przegląd Sportowy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News