Platforma Obywatelska w ramach kampanii wyborczej na Śląsku poparła postulat Ruchu Autonomii Śląskiej przewidujący nadanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej. Gotowy projekt ustawy jeszcze w tej kadencji ma trafić do Sejmu.

Głoszone od lat przez Ruch Autonomii Śląska postulaty wprowadzenia śląskiej mowy do nauczania w szkołach oraz kontaktowania się z urzędnikami a także dwujęzyczne nazwy ulic staną się najprawdopodobniej rzeczywistością ponieważ partia rządząca wstępnie zaakceptowała projekt ustawy nadający Ślązakom status mniejszości etnicznej.

Jak na razie przygotowany przez RAŚ projekt ustawy został w całości zaakceptowany przez sejmową podkomisję jednak jak zapewniła jej szefowa, posłanka PO Danuta Pietraszewska, najprawdopodobniej podobne rozstrzygnięcie zapadnie w Sejmie podczas głosowania. To wszystko mimo tego, że negatywną opinię o projekcie ustawy wydała Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Przed głosowaniem za przyjęciem tej ustawy ostrzegają politycy opozycji, którzy twierdzą, że nadanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej wzmocni nastroje separatystyczne, które od lat stara się wzbudzić w mieszkańcach tego regionu Ruch Autonomii Śląska.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: Rzeczpospolita

...

Zobacz również