Sytuacja w Tatrach zrobiła się bardzo niebezpieczna. Ostrzeżenie dla turystów

Sytuacja w Tatrach zrobiła się bardzo niebezpieczna. Ostrzeżenie dla turystów Źródło: Wikimedia Commons/Jerzy Opioła

Wakacje w górach w upalne lato mogą nie być najlepszym pomysłem. Władze tatrzańskiego parku ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Wakacje w górach są dosyć popularne w Polsce. Tylko w 2017 roku przez tatrzańskie szlaki przewinęło się 3,8 miliona turystów. Miejsca takie jak choćby Morskie Oko są lokalną atrakcją turystyczną i ściągają odwiedzających nie tylko z Polski. Tatrzański park narodowy cieszy się rosnącą popularnością.

Jednakże pasma górskie nie są najbezpieczniejszymi miejscami na ziemi. Szczególnie, wtedy kiedy rosną temperatury. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) informuje o zagrożeniu lawinowym. Jednak nie są one jedynym zagrożeniem dla turystów.

Wakacje w górach - jakie grozi niebezpieczeństwo?

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wydały komunikat do turystów który przestrzega ich przed tym czego nie powinni robić. Kategorycznie zabroniono wchodzenia na taflę tatrzańskich jezior. Zazwyczaj w zimę jeziora są pokryte na tyle grubą warstwą lodu, że maszerowanie po nich nie jest obarczone ryzykiem. Dzięki czemu można przejść przez środek Morskiego Oka bez strachu o własne życie.

Sytuacja zmienia się jednak wiosną i latem, kiedy temperatury wzrastają. Lód topnieje w efekcie czego warstwa skuwająca tatrzańskie jeziora jest znacznie cieńsza niż zimą. Obecnie grubość tafli lodu wynosi w porywach od 10 do 15 centymetrów, co stanowi potencjalne zagrożenie dla turystów. 

W tym przypadku, za gwałtowny wzrost temperatury nie odpowiada tylko zmiana pór roku. Przez noc z 24 na 25 kwietnia wiał silny wiatr halny. Mówi się o prędkościach wiatru rzędu 100 km/h. W efekcie działania wiatru odnotowana znaczny wzrost temperatury. Nad Morskim Okiem temperatura ma się wahać pomiędzy 15, a 18 stopniami Celsjusza, a w Zakopanem na poziomie 21-23 stopni. Dlatego tatrzańskie jeziora stały się niebezpieczne dla turystów. 

Ile osób ginie w tatrach?

W 2018 roku tatrzańscy ratownicy musieli interweniować aż 691 razy, z czego w 230 przypadkach korzystali ze śmigłowca. W ubiegłym roku w Tatrach życie straciło 15 osób i aż 305 doznało ciężkich urazów. Najczęstszymi powodami wypadków były potknięcia i upadki oraz nieodpowiednie wyposażenie. Odnotowano także 234 przypadki zabłądzeń.

Wybierając się w wakacje w górach, należy pamiętać o wszelkich środkach bezpieczeństwa.

Źródło: interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News