Na tych schodach siadali wszyscy turyści. Teraz można za to zapłacić ponad tysiąc złotych mandatu

Na tych schodach siadali wszyscy turyści. Teraz można za to zapłacić ponad tysiąc złotych mandatu Źródło: Unsplash/ Ilnur Kalimullin

Wakacje w Rzymie mogą wkrótce mocno się zmienić. Władze miasta podjęły decyzję o ochronie jednego z najsłynniejszych zabytków. Wszystko przez tłumy turystów - teraz tradycyjny przystanek na Schodach Hiszpańskich może drogo kosztować.

Wakacje w Rzymie, aby uznać je za udane, nie mogą obejść się bez kilku obowiązkowych punktów. Będąc w Wiecznym Mieście nie można ominąć Watykanu, Koloseum czy Forum Romanum. To oczywiście tylko mały wycinek kultowych, rzymskich miejsc. To miasto składa się z mnóstwa znanych budowli, a część z nich jest stale oblegana przez tłumy turystów. To niespecjalnie podoba się władzom miasta, które zaczęły mocno dbać o ochronę zabytków i wlepiać zawrotne mandaty.

Wakacje w Rzymie bez Schodów Hiszpańskich. Nie usiądziemy w kultowym miejscu

Decyzją władz Rzymu ograniczony zostanie m.in. dostęp do Schodów Hiszpańskich. Stopnie znajdujące się na Placu Hiszpańskim, to jedno z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie włoskiej stolicy. Czy jest turysta, który nie skorzystał z okazji i nie usiadł na stopniach schodów, by chłonąć klimat Rzymu?

Teraz taki odpoczynek będzie wyjątkowo kosztowny. Władze miasta zdecydowały, że złamanie zakazu siadania na Schodach Hiszpańskich będzie karane grzywną w wysokości od 250 do 400 euro. Wcześniej obowiązywał tu tylko zakaz jedzenia i picia. Najsurowiej będą karani wandale, przyłapani na brudzeniu czy niszczeniu schodów. 

Decyzja władz jest zrozumiała. Schody są odwiedzane przez tysiące turystów dziennie. Chodzi o to, by uchronić zabytek przed zniszczeniem. Schody Hiszpańskie zostały odnowione w 2016 roku, pochodzą zaś z pierwszej połowy XVIII wieku. Co ciekawe, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku mieści się kawiarnia Caffe Greco, której bywalcami byli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Cyprian Kamil Norwid.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Chroniona też fontanna. Coraz ciężej wrzucić tam monetę

Schody Hiszpańskie to jednak niejedyny zabytek, który doczekał się wzmożonej ochrony. Turystów czekają również utrudnienia w podziwianiu legendarnej fontanny di Trevi. Kto był w Rzymie, ten wie, że zwiedzanie go bez wizyty na Piazza di Trevi i wrzucenia monety do słynnej fontanny jest niepełne. Teraz będzie to niestety utrudnione.

Dzisiaj grzeje: 1. Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce

2. Twoje dziecko chodzi do szkoły? Już niedługo zapłacisz za to nawet 1700 zł

Władze Rzymu podjęły decyzję o ograniczeniu dostępu do fontanny. Gdy w pobliżu znajdzie się zbyt duży tłum, służby odgradzają zabytek od ludzi. Dochodziło przez to już do zabawnych scen - turyści rzucali z odległości pieniądze, a służby chodziły i zbierały monety, które nie doleciały do celu i wrzucały je garściami do wody.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ojciec Marii Sadowskiej, gwiazdor programu "Tęczowy Music Box" oskarżony o pedofilię. Miał zgwałcić kilkadziesiąt dziewczynek [18+]
  2. Znana piosenkarka była bita przez partnera, znęcał się również nad ich małą córką. Jej wyznanie jest wstrząsające
  3. Mąż wysłał Marcie sms-a z Anglii. Zatkało ją, gdy zobaczyła treść wiadomości
  4. Przygarnęli małego puszystego szczeniaczka. Oczy wam wyjdą z orbit, gdy zobaczycie jakie zwierzę z niego wyrosło!
  5. Mąż pochował żonę w głębokiej śpiączce. W trumnie znaleziono ślady drapania
  6. Właśnie ujawniono nadawcę przelewu na prawie milion złotych dla Tadeusza Rydzyka. W głowie się nie mieści

Źródło: TVN 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News